1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişti! İller Arası Personel Atama Dönemleri Değişti
Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişti! İller Arası Personel Atama Dönemleri Değişti

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişti! İller Arası Personel Atama Dönemleri Değişti

16 Ocak 2020 Tarihli ve 31010 Sayılı Resmi Gazetede Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Detaylar ve tüm ayrıntılar My Memur haberde.

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından 16 Ocak 2020 tarihli resmi gazetede “SAĞLIK BAKANLIĞI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE” değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girdi. İller arası yer değiştirme dönemleri başta olmak üzere birçok değişiklik yapıldı. “My Memur” olarak bu haberimizde Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeli değişikliklerine dair detaylar sizler için hazırladık.

İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME DÖNEMLERİ

26 Mart 2013 tarihli ve 28599 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin İSTEĞE BAĞLI YER DEĞİŞTİRME maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “Ocak, Haziran ve Eylül” ibaresi “Ocak ve Haziran” şeklinde değiştirilmiştir.

Eski Hüküm: İller arası atama dönemleri Ocak, Haziran ve Eylül ayıdır.

Yeni Hüküm: İller arası atama dönemleri Ocak, Haziran ayıdır.

MAZERETE DAYANAN ATAMALAR

Yönetmeliğin mazerete dayanan atamalar maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesi ile beşinci fıkrasının son cümlesinde yer alan “tercihleri alınarak” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamadan sağlık ve aile birliği mazereti sona eren Devlet hizmeti yükümlüleri, tercihleri alınarak ilk Devlet hizmeti yükümlüsü kurasıyla atanırlar.

AİLE BİRLİĞİ MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞİKLİĞİ

Yönetmeliğin Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği maddesinde yapılan değişiklikler:

aynı fıkraya aşağıdaki bent eklenmiş; beşinci fıkrasının üçüncü cümlesinde yer alan “stratejik personel bakımından” ibaresinden sonra gelmek üzere “son beş yıl içerisinde” ibaresi eklenmiş ve aynı fıkranın son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Eski hüküm: c) 16 ncı maddenin ikinci fıkrası ile 19, 21, 24 ve 31/A maddelerine göre atanan personelin eşinin görev yeri değişikliği talebinde D veya C hizmet grubu şartı aranmaz. Bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasına göre atanan personelin eşinin görev yeri değişikliği talebinde eşinin atanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde (4) D veya C hizmet grubu şartı aranmaz.

Yeni Hüküm: c) Bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasına göre atanan personelin eşinin görev yeri değişikliği talebinde, eşinin atanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde, PDC’nin uygun olması halinde astlık üstlük sıralaması ile D veya C hizmet grubu şartı aranmaz

Yeni eklenen madde: d) Eşleri Bakanlık kadrosunda sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı dışında olanların yer değişikliği talebinde bulunması halinde eşinin görev yaptığı yerin kendi unvan ve branşında C veya D hizmet grubu olması halinde eşinin görev yaptığı yere ataması yapılır. Aksi halde her iki eşin unvan ve branşında eşlerin görev yaptığı ilin doluluk oranı az olan ilde aile birliği sağlanır. Bu bentteki hüküm stratejik personel için uygulanmaz.

Değiştirilen cümleler: Ancak, sosyal güvenlik prim ödeme gün sayısı stratejik personel bakımından son beş yıl içerisinde iki katı olarak uygulanır ve Devlet hizmeti yükümlülüğü süresince bu fıkra hükmü uygulanmaz.

Yürürlükten kaldırılan kısım: Askerlik, doğum ve sağlık nedeniyle ödenmeyen primler, prim gün sayısından sayılır.

ÜST HİZMET BÖLGELERİNDEN ALT HİZMET BÖLGELERİNE VE BÖLGE İÇİ ATAMA

Yönetmeliğin Üst hizmet bölgelerinden alt hizmet bölgelerine ve bölge içi atama maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiştir.

Eklenen cümleler: 1, 2, 3 ve 4 üncü hizmet bölgelerinden 5 ve 6 ncı hizmet bölgesine yapılacak atamalarda hizmet grubu şartı aranmaz. İlgililerin bu madde kapsamında atanma talebinde bulunabilmesi için bu Yönetmelik hükümlerine göre atandığı tarihten itibaren fiilen bir yıl çalışmış olması şarttır.

MÜRACAAT SINIRLAMALARI

Yönetmeliğin müracaat sınırlamaları maddesinin birinci fıkrasında yer alan “19, 20, 21 ve 26 ncı” ibaresi “19, 20 ve 21 inci” şeklinde değiştirilmiş; üçüncü fıkrasında yer alan “uzman diş tabiplerinin” ibaresinden sonra gelmek üzere “yabancı dil şartı hariç” ibaresi eklenmiştir.

Yapılan değişiklikler:  1) Bu Yönetmelik hükümlerine göre atanan personel atandıkları tarihten itibaren fiilen iki yıl çalışmadıkça başka bir yere atanma talebinde bulunamaz. (Değişik cümle:RG-2/3/2018-30348) Ancak atanma talepleri 16 ncı maddenin ikinci fıkrası ile 19, 20, 21 ncı maddeler kapsamında ise fiilen iki yıl çalışmış olma şartı aranmaz.

3) Branşında eğitim kliniği bulunan eğitim araştırma hastanelerine 16 ncı maddesinin birinci fıkrası, 17, 26 ve 29 uncu maddesine göre atanma talebinde bulunan uzman tabip ile uzman diş tabiplerinin yabancı dil şartı hariç başasistanlık sınavı başvuru şartlarını taşıdığını belgelemesi gerekir.

ÇALIŞMA SÜRESİNE BAĞLI YER DEĞİŞİKLİĞİ

Yönetmeliğin Çalışma süresine bağlı yer değişikliği maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “yapanlar” ibaresinden sonra gelmek üzere “6 ve” ibaresi; (b) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “yapanlar” ibaresinden sonra gelmek üzere “5 ve” ibaresi eklenmiştir.

"a) - 1) 2 yıl görev yapanlar 6 ve 5 inci hizmet bölgesinin,

b)- 1) 4 yıl görev yapanlar 5 ve 4 üncü hizmet bölgesinin,” şeklinde değişiklikler yapıldı.

Yönetmelik değişikliği için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler