1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. Sağlık Bakanlığı Ergoterapist Alımı Yapacak Ergoterapis Nedir? Ne iş Yapar
Sağlık Bakanlığı Ergoterapist Alımı Yapacak Ergoterapis Nedir? Ne iş Yapar

Sağlık Bakanlığı Ergoterapist Alımı Yapacak Ergoterapis Nedir? Ne iş Yapar

KPSS 2019/7 Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu ÖSYM'de yayımlandı. Sağlık Bakanlığı 8 bin 845 sağlık personeli kadrosunda Ergoterapist kadrosuna da yer verdi. Ergoterapis nedir? Ergoterapist ne iş yapar? Haberimizde..

A+A-

Sağlık Bakanlığı ÖSYM aracılığıyla KPSS 2019/7 kapsamında sözleşmeli pozisyonlarına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere yerleştirme yapacağını açıkladı.

KPSS 2019/7 Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu ÖSYM'de yayımlandı. Sağlık bakanlığı bu kapsamda 8 bin 845 sağlık personeli alımı gerçekleştirilecek. Adayların sözleşmeli pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor.

KPSS 2019/7 TERCİHLERİ 13 ARALIK’TA BAŞLIYOR

Birçok kadroda sözleşmeli sağlık personeli alımı yapılacak. Kadrolar arasında en fazla kontenjan hemşirelere verilecek. Hemşireler haricinde ebe, sağlık teknisyeni, Perfüzyonist, Ergoterapis, psikolog, odyolog, konuşma terapisti vb kadrolara personel alımı yapılacak. Adaylar tercihlerini, 13-19 Aralık 2019 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 19 Aralık 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bu süre uzatılmayacaktır.

ERGOTERAPİS NEDİR? NE İŞ YAPAR?

(İş ve Uğraşı Terapisti), çalıştıkları sağlık kurumlarında toplumdan dışlanmış kişilerin toplumsal katılımını artırıcı çalışmalarda bulunur. İşlevsel, psikososyal, sensomotorik ve/veya nevro-psikolojik bozuklukları olan hastaları tedavi eder. Hastayı yemeğini yiyebilme, giyinme, yazı yazabilme gibi günlük yaşam aktivitelerini temel işlem yeteneklerini edinmeye çalıştırır. Ortopedik yardımcı araçların kullanımında egzersiz yaptırır ve iş yerinin düzenlenmesinde görev alanıyla ilgili öneriler düzenler. Yaralanma veya fonksiyon kaybı sonrası kişinin işine geri dönebilmesi veya yeni bir iş kazanabilmesi için çalışmak gibi görevleri yerine getirirler.

Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki “İş ve Uğraşı Terapisti (Ergoterapist)” unvanlı kadrolarda bulunan Devlet memurlarının yaptıkları görevler pekte bilinmiyor. İş ve Uğraşı Terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokuldan mezun ya da diğer lisans eğitimleri üzerine iş ve uğraşı terapisi alanında yüksek lisans veya doktora yapmış sağlık meslek mensupları olan Ergoterapistler, kamu ve özel sektördeki bazı sağlık kurumlarında (hastane, rehabilitasyon merkezi, geriatri merkezi, ruh sağlığı merkezi, halk sağlığı ve iş sağlığı merkezleri gibi) istihdam imkanı bulabilmektedirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler