Eşi Özel Sektörde Çalışan Memurun Tayini ve Şartları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı personeli olan memurlarda, eş durumu tayini özel sektörde nasıl oluyor. Eşi Özelde alışan memurun tayin hakkı,

59156
Daha Fazla Göster

Sağlık Bakanlığı Eş Durumu Tayini Eş Özel Sektörde İse Nasıl Oluyor?

Eskiden eş durumu tayini almak için iki eşinde memur olması gerekiyordu. Bildiğiniz üzere artık memurlar, eşi özel sektörde çalışsa dahi tayin isteyebiliyor. Bizde bu haberimizde tarafımıza bir sağlık personeli tarafından iletilen bir soruya yanıt aramaya çalışacağız.

Sağlık Bakanlığı Eş Durumu Tayini Özel Sektör

Sağlık Bakanlığında sağlık personeli olarak görev yapmaktayım. Eşim Özel bir şirkette bilgisayar mühendisi olarak çalışıyor. Farklı illerdeyiz. Sağlık Bakanlığı eş durumu tayini özel sektör için geçerli midir? Sağlık Bakanlığı eş durumu tayini özel sektör için şartlar nelerdir? Konu hakkında bilgilendirme yapar mısınız?

Eşi Özel Sektörde Çalışan Sağlık Bakanlığı Personeli Eş Durumu Tayini

Sağlık Bakanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 20. Maddesi, Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği ile alakalı hükümler içermektedir. Bu hükümlerden biride, Memurun, kamu görevlisi olmayan eşinin yanına tayin istemesi ile alakalıdır. Eşi özel sektörde çalışan memurun tayin hakkı bulunmaktadır. Lakin Bununda bazı şartları vardır.

Son 4 Yıl İçinde 720 Gün Prim Şart

Özel sektörde çalışan eşin yanına tayin almak isteyen memurun, kamu görevlisi olmayan eşinin tayin istenen ilde son 4 yıl içinde 720 gün priminin yatmış olması gerekmektedir. Sağlık Personeli takipçimiz bize detay vermediği için biz bir hikâye yazalı ve varsayım üzerinden konuyu anlatmaya çalışalım.

Örneğin bilgisayar mühendisi olan eş Ankara’da görev yapıyor. Farz edelim ki, sağlık personeli memur ise Yozgat ilinde görev yapsın. Mevzu Yozgat’da görev yapan sağlık personeli, Ankara’ya özel sektörde çalışan eşinin yanına tayin istenecek. Bugün yani 24 Şubat 2020 tarihi itibariyle başvuru yaptıklarını varsayarsak, özelde çalışan eşin 24 Şubat 2016 tarihi ile 24 Şubat 2020 tarihleri arasında, Ankara’da, en az 720 gün sosyal güvenlik primi yatırıldığını belgelemesi gerekiyor.  Burada önemli olan huşular 4 yıl İçinde tayin istenen ilde 720 gün prim yatması unsurudur.

Biz bu haberi tarafımıza iletilen soru üzerinden hazırladık. Haberimizde özelde hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış bir kişiden bahsediliyor. Kendi primini yatıran esnaf ve iş yeri sahipleri içinde konu aynı mevzuat üzerinden değerlendirilmektedir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eşi Özel Sektörde Çalışan Memurun Tayini ve Şartları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 sene önce

  Bu 4 yıl 720 gün kuralı sözleşmeli memurlar için de geçerli midir? yoksa kadrolu için mi geçerli?
  Bilgi verir misiniz?

 2. 2 sene önce

  merhaba, sigorta da kesinti olması iş değiştirmesi, ilçe değişmesi önemli olur mu kadrolu ebeyim. eşim özelde çalışıyor

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  merhaba, sigorta da kesinti olması iş değiştirmesi, ilçe değişmesi önemli olur mu kadrolu ebeyim. eşim özelde çalışıyor

 2. 2 sene önce

  Bu 4 yıl 720 gün kuralı sözleşmeli memurlar için de geçerli midir? yoksa kadrolu için mi geçerli?
  Bilgi verir misiniz?

 3. 8 ay önce

  Bu durum 3+1 lerde de geçerli mi 3 yılını tamamladıktan sonra

 4. 3 ay önce

  Özel sektörde mühendis olan kişiyi kurumu manisa da görevlendirdi diyelim. Aynı şirket fakat 720 gün manisa içinde görev yapmadı. Bu durumda eş durumu tayini ne olur ?

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!