1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Bakanlığı Hekimleri Uyardı " E-İmza Temin Edin"
Sağlık Bakanlığı Hekimleri Uyardı " E-İmza Temin Edin"

Sağlık Bakanlığı Hekimleri Uyardı " E-İmza Temin Edin"

Sağlık Bakanlığı hekimlerinin e-imza kullanılması konusunda web sitelerinden duyuru yayınladı.

A+A-

Sağlık Bakanlığı hekimlerinin e-imza kullanılması konusunda web sitelerinden duyuru yayınladı. Sağlık Bakanlığı 28.09.2012 tarihinde 2971 sayılı Müsteşar Nihat TOSUN imzalı yazı ile hekimlere; e-imza temini ve temin etme yolları hakkında bilgi verilmişti. Bu yazı 81 İl de İl Sağlık Müdürlükleri ve İl Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderilmişti. Sağlık Bakanlığı Sitesinde yaptığı duyuru ile; Yaptıkları saha denetimlerinde hala hekimlerin bir çoğunun e-imza kullanmadığını tespit etmiş ve hekimlerin acilen e-imza teminlerini istedi.Sağlık Bakanlığı Aynı Zamanda reçetelerini elektronik ortamda üretmeleri ve e-imza ile imzalamaları gereği bildirdi.

Peki neydi bu 28.09.2012 Tarih ve 2971 Sayılı yazı; İlgi yazıda belirtildiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu, ödemesini kendisinin gerçekleştirdiği reçeteleri elektronik olarak toplamak özere e-reçete projesini 1 Temmuz 2012 tarihinde başlatmış ve halen yürütmektedir.

Bakanlığımız, ödemesi SGK tarafından yapılan reçetelere ilave olarak ülke genelinde üretilen tüm reçeteleri kapsayan “Ulusal E-reçete Projesi” ni yürütmekle birlikte SGK 'mn yürüttüğü projeye de gerekli desteği vermiş ve bu desteği sürdürmektedir.

Projenin uygulama süreci ile ilgili gerek saha gözlemleri gerekse Bakanlığımıza intikal eden geri bildirimlerin değerlendirilmesi sonucunda hastalara ıslak imzalı reçete verilmediği tespit edilmiştir. Bu kapsamda;

  • Hastane başhekimlikleri tarafından, hasta muayenesi yapılan ve reçete düzenlenen tüm polikliniklerde çıktı alınabilmesi amacıyla bir yazıcı bulundurulması, yazıcı bulunmayan polikliniklerde temin edilinceye kadar elektronik reçete ile birlikte manuel reçete yazılmasının sağlanması,
  • Hekimlerimiz halen reçetelerini elektronik ortamda yazmakla birlikte SGK tarafından uygulanan şifre protokolü, ıslak imzaya eşdeğer hukuksal bir nitelik taşımamaktadır. Reçeteler ancak, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile düzenlenen e-imza prosedürü ile imzalanması halinde ıslak imzaya eşdeğer hukuksal nitelik taşıyacaktır. Bu sebeple reçetelerin elektronik ortamda yazıldıktan sonra yazıcıdan çıktı alınarak ıslak imza atıldıktan sonra vatandaşlarımıza verilmesi, e-imza prosedürü gerçekleştirildiği takdirde yine çıktı alınarak vatandaşa kağıt reçete verilmesi,
  • Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm hekimlerimize

hastane başhekimlikleri tarafından, aile hekimlerimize ise İl Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından e-imza temin edilmesi(e-imza temin süreci Bakanlığımız tarafından duyurulacaktır),

  • Yine başhekimlikler ve İl Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından, Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri(HBYS) ve Aile Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemleri(AHBS)’nin yazılan elektronik reçetelere e-imza atılmasını sağlayacak gerekli yazılım desteğinin sağlanması,uygulamanın sağlıklı yürümesi açısından önem arz etmektedir.

Elektronik ortamda yazılan reçetelerin 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza prosedürü ile imzalanması amacıyla Başbakanlık Genelgesi gereği Bakanlığımız ve TÜBİTAK arasında e-imza temini ve işletilmesine yönelik bir protokol hazırlanmıştır.

Bu protokol kapsamında temin edilecek e-imzalar, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tüm hekimlerimize ücreti Bakanlığımız tarafından ödenmek suretiyle temin edilecektir.

Bilgi edinilmesi ve gereği için ilinizdeki tüm aile hekimleri ile ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlanna duyurulmasını rica ederim.

Personel Sağlık TR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.