1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Sağlık Bakanlığı İdari Yargı Kararları ve Uygulanması Hakkında 2015/13 Sayılı Genelge
Sağlık Bakanlığı İdari Yargı Kararları ve Uygulanması Hakkında 2015/13 Sayılı Genelge

Sağlık Bakanlığı İdari Yargı Kararları ve Uygulanması Hakkında 2015/13 Sayılı Genelge

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Müsteşar Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ imzalı İdari Yargı Kararları ve Uygulanması Hakkında 2015/13 Sayılı Genelge yayınlandı.

A+A-

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 3710678/744.05.04

Konu : İdari Yargı Kararları ve Uygulanması

GENELGE 2015/13

Bilindiği gibi İdari Yargı mercilerince verilen muhtelif kararların 2577 sayılı İdari Yargılama Usul Kanununda belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde gecikmeye yer verilmeksizin uygulanması gerekmektedir.

Bakanlığımız ve Bağlı Kuruluşlar aleyhine açılan davalarda, yargı makamlarınca verilen çeşitli kararların İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 28 inci madde belirlenen süre ve esaslar muvacehesinde uygulanabilmesini teminen alınan ve ivedilikle uygulayıcı birimlere intikal ettirilen makam onay/ kararlarının, mezkûr yargı kararının idareye tebliğinden tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içerisinde, tebligata ilişkin mevzuatlar çerçevesinde, raporlu yâda izinli olduğu günlerde dahi geçerli olmak üzere ilgiliye tebliğinin sağlanması,

İlişikte sunulan tebliğ/tebellüğ tarihini ve karar icabının fiilen yerine getirildiği tarihi gösterir belgenin hazırlanarak onaylı örneğinin Bakanlığımız Merkez Teşkilatı ile Bağlı Kuruluşlarının ilgili birimlerine gönderilerek, faks çekilmesi ve müteakiben faks teyidinin de gönderilmesi,

Mezkûr hususlar ile ilgili mevzuatında ki usul ve esaslara aykırı hareket edildiği takdirde yargı kararının uygulanmasındaki gecikmeden, müsebbiplerinin yasalar karşısında müşterek ve müteselsilen sorumlu duruma düşeceğinin, konun ehemmiyetine binaen sorumlular hakkında Bağlı Kuruluşlar/Genel Müdürlüklerince de idari soruşturma başlatılacağının bilinmesini.

 

İdari yargı kararları ve uygulanmasına dair iş ve işlemlerin yukarıda belirtilen şekilde yürütülmesi ve 21/03/2006 tarihli ve 63567 sayılı genel yazının yürürlükten kaldırıldığı ve bu Genelge'de belirtilmeyen konularda yürürlükteki mevzuata uyulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Eyüp GUMUŞ

Bakan a.

Genelgenin aslı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.