1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Bakanlığı İl İl Uzman Personel Sayısı Açıklandı
Sağlık Bakanlığı İl İl Uzman Personel Sayısı Açıklandı

Sağlık Bakanlığı İl İl Uzman Personel Sayısı Açıklandı

Sağlık Bakanlığı kadro standartlarında değişiklik yapıldı. Yayınlanan yönetmelikle sözleşmeli uzman personellerin il il dağılımı açıklandı. Sözleşmeli uzman personel kadro detayları haberimizde yer alıyor.

A+A-

Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı idari ve hizmet birimleri kadro standartları yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. 7 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle birlikte, sözleşmeli uzmanlık hakkında da önemli bir gelişme yaşanmış oldu. Yönetmeliğe eklenen cetvel ile birlikte, sözleşmeli uzman personellerin il il kadro dağılımları belli oldu.

 

Sözleşmeli uzman personel ihdası KHK ile yapılmıştı.

 

694 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Sağlık Bakanlığına kadro ihdasları yer almıştı. Yayınlanan cetvelde yer alan 9.831 kadrodan 1600’ü sözleşmeli uzmanlar için ayrılmıştı. Ayrıca sözleşmeli uzmanların istihdam şekli, görevleri gibi bilgiler de KHK’da yer almıştı. Sağlık Bakanlığı ile Bağlı Kuruluşlarında TKHK ve THSK Tek Çatıya Geçildi haberimizden konuya dair detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Sözleşmeli uzmanların il il dağılımı

 

Yönetmeliğe eklenen kadro cetveli ile illere göre dağılım belirlendi. En çok sözleşmeli uzman çalıştırılabilecek yer İstanbul oldu. İstanbul’a 260, Ankara’ya 90, İzmir’e 75 ve Bursa’ya 43 kadro verildi. Tüm illere yapılan dağılıma göre toplam 1502 sözleşmeli uzman personel kadrosu yönetmeliğe eklenmiş oldu. Tam dağılıma Sağlık Bakanlığı Kadro Standartları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı haberimizde ulaşabilirsiniz.

 

Sözleşmeli uzman personel alımı nasıl yapılacak?

 

694 sayılı KHK’da yer alan hükümlere göre uzmanların alımı açıktan yapılabilecek. Toplam uzman sayısının yüzde 30’unu geçmemek şartıyla yapılacak uzman personel alımında, KPSS’den en az 70 puan almış olma şartı aranacak. Bu personelin sözleşmeleri Bakan tarafından imzalanacak.

 

Açıktan alımın dışında, kamu kurumlarında memur olarak görev yapan personel de sözleşmeli uzman olabilecek. Kadrolarının bulunduğu görevde aylıksız izinli olarak sayılacak bu personel, sözleşmeli olarak istihdam edilecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler