1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. Sağlık Bakanlığı Odyolog Alımı Yapacak Odyolog Nedir? Ne iş Yapar
Sağlık Bakanlığı Odyolog Alımı Yapacak Odyolog Nedir? Ne iş Yapar

Sağlık Bakanlığı Odyolog Alımı Yapacak Odyolog Nedir? Ne iş Yapar

KPSS 2019/7 Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu ÖSYM'de yayımlandı. Sağlık Bakanlığı 8 bin 845 sağlık personeli kadrosunda Odyolog kadrosuna da yer verdi. Odyolog nedir? Odyologlar ne iş yapar? Haberimizde yer alıyor.

A+A-

Sağlık Bakanlığı ÖSYM aracılığıyla KPSS 2019/7 kapsamında sözleşmeli pozisyonlarına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere yerleştirme yapacağını açıkladı.

KPSS 2019/7 Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu ÖSYM'de yayımlandı. Sağlık bakanlığı bu kapsamda 8 bin 845 sağlık personeli alımı gerçekleştirilecek. Adayların sözleşmeli pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor.

KPSS 2019/7 TERCİHLERİ 13 ARALIK’TA BAŞLIYOR

Birçok kadroda sözleşmeli sağlık personeli alımı yapılacak. Kadrolar arasında en fazla kontenjan hemşirelere verilecek. Hemşireler haricinde ebe, sağlık teknisyeni, psikolog, odyolog, konuşma terapisti vb kadrolara personel alımı yapılacak. Adaylar tercihlerini, 13-19 Aralık 2019 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 19 Aralık 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bu süre uzatılmayacaktır.

ODYOLOG NEDİR? NE İŞ YAPAR?

Odyoloji, kişilerin işitme ve denge bozukluklarının tespitini yapan, tedavi ve rehabilitasyonunu gerçekleştiren bilim dalına denir. Odyoloji, ses bilimi anlamına gelen fiziksel ve nörolojik sorunları inceleyen bir bilim dalıdır. Odyolog ne iş yapar? Odyolog ise, işitme kaybı ve denge sorunu yaşan hastaların tespiti, ilgili bölüme yönlendirilmesi ve tedavisinden sorumlu kişilere denilmektedir. Odyologlara, odyoloji uzmanı veya işitme bozuklukları uzmanı da denilmektedir.

Odyologlar, İşitme ve denge ile ilgili hastalıkların tespitinde uzman doktorun yönlendirmesi ile tanısal testlerin gerçekleştirilmesi ve rehabilitasyonu ile işitme rehabilitasyonu için kullanılacak olan cihazların belirlenmesi, seçimi ve programlanmasını gerçekleştirir. İşitme sağlığının korunması ve işitme kaybının önlenebilmesi için çeşitli çalışmalar yapar. İşitme tarama programlarında görev almakta ve programlardaki testleri gerçekleştirmekle görevlidir. Gürültü ölçümü gerçekleştirerek işitmenin korunması hususunda gerekli önerilerde bulunur. Cerrahi işlemler sırasında cerrahın gerekli görmesi halinde işitme ve denge ile ilgili sinir monitörizasyonu yapar. Kulağa implate edilen cihazlarla ameliyat sırasında ve sonrasında cihaz ayarlarını gerçekleştirir. İşitsel algı değerlendirmesi ve rehabilitasyonu yapar. İşitme ile ilgili eğitim programlarının hazırlanmasında görev alır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler