Sağlık Bakanlığı siber saldırılara karşı dikkat yazısı yolladı

Sağlık Bakanlığı tüm sağlık personellerini siber saldırılara karşı uyarmak için uyarı yolladı. Sağlık Bakanlığı siber saldırılara karşı alınabilecek önlemler hakkında sağlık çalışanlarına bilgi verdi.

23363
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı tüm kamu personellerini siber saldırılarına karşı uyarmak için yazı gönderdi. Sağlık Bakanlığı personellerine siber saldırılardan korunmak için uyarılarda bulunurken, siber saldırıların nasıl yapıldığı açıkladı. Sağlık Bakanlığı günümüzün en önemli tehditlerinden biri olan siber saldırıların, kullanıcıların ilgisini çekebilecek konularda olup, insanların bağlantılara tıklamalarını amaçlamaktadır. Önemli konu olarak örneğin, kurumdan uzaklaştırılanların listesi, izinlerin iptali ile ilgili, kurumdaki telefon değişiklikleri gibi merak uyandıran konularda olup insanların tıklayarak virüsün bulaşmasını sağlamaktalar. Bu tarz saldırıların tanıdık adreslerden gelebileceğinin altını çizmekte yarar var. Kullanıcıların olumsuz durumlarda acil olarak Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Siber Olaylarla Müdahale SOME birimi ile haberleşmeleri isteniyor.

Sağlık personellerinin sosyal medyalarda özellikle linkedin hesaplarındaki kişisel bilgileri ele geçirebilirler. Elde ettikleri bilgilerle sizinle iletişime geçebilir veya zararlı yazılım göndermek için kullanabilirler. Memurlar basit parola kullanımı konusunda da uyarıldı. Kurum epostalarında, sosyal hesaplarınızda, kişisel e posta adreslerinizde 10 karakterden az parola kullanıyorsanız, ivedilikle değiştirmeniz tavsiye ediliyor. Her bir hesap içinde farklı şifrelerin kullanılması gerekiyor.

Sağlık personelleri telefon dolandırıcılarına karşı da uyarıldı. Telefonla arayıp isim eposta adresi parola gibi bilgi isteyenlere itibar etmemeleri söylendi. Saldırganlar tarafından içerisine zararlı yazılım yüklenmiş flash bellekler bulunduğunuz ortama bırakılabilir. Bilmediğiniz flash bellekleri bilgisayarlarınıza takmamalısınız ve güvenli olan bir bilgisayarda formatlamalısınız.

Cihazlarından bilinmeyen ağlara bağlanılması, bilinmeyen yazılım kurulması, kurulurken gereksiz izinlerin verilmesi büyük risk taşıyor. Eğer cihazınızdan şüphe duyuyorsanız kurumsal ağlara bağlanmayınız, epostalarınızı güvenli olmayan mobil cihazlardan açmayınız, kişisel banka ve ödeme işlemlerini yapmayınız. Anti virüs yazılımları yüzde yüz bir siber güvenlik sağlamaz. Kurumlardaki bilgisayarınızdan dizi, film, warez, torrent  gibi sitelere girmemeleri için uyarılarda bulunuldu. Sağlık Bakanlığı, Siber Güvenlik konularında tedbiri elden bırakmayalım dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!