Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Sağlık Personeli Alımlarını Mülakatla Yapacak

Sağlık Bakanlığı, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü “YHGM” tarafından sözleşmeli sağlık personeli alımlarının mülakatla yapılmasını içeren tüm usul ve esaslar belli oldu. Mülakatın nasıl olacağı, şartlar ve tüm detaylar belli oldu.

featured

Sağlık Bakanlığı 2019 yılı sağlık personeli alımlarını yayımlamadı ama sözleşmeli sağlık personeli alımlarının mülakatla olacağına dair usul ve esasları yayımladı. Bakanlık yakında 25 bin olarak açıkladığı sözleşmeli sağlık personeli alımı için tercihlere dair de açıklama yapacak ve ilk alım ilanı yayımlanacaktır. Maalesef ki yeni alımla birlikte “Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esasları” yürürlüğe girdiğinden artık sağlık personeli alımları da tüm itirazlara rağmen KPSS ve sözlü sınav ortalamasına göre olacak.

663 Sayılı KHK’nın 45/A maddesi uyarınca atama yapılacak sözleşmeli sağlık personeli (ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları için) alımları bu yeni usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak. Yayımlanan sözlü sınav esasları aynı şekilde 663 sayılı KHK 45/A maddesine dayanılarak hazırlandı ve sözleşmeli sağlık personeli alımları bu hükümler doğrultusunda gerçekleştiriliyor.

YENİ USUL VE ESASLARIN AMACI

663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında Bakanlık pozisyonlarına sözleşmeli personel atamaları için yapılacak olan sözlü sınavlara ilişkin usul ve esasları belirlemektedir. Aşağıdaki PDF’de bu usul ve esasların tüm ayrıntılarını yayımladık.

YENİ USUL VE ESASLAR HANGİ PERSONEL ALIMLARINI KAPSAYACAK?

Sağlık personeli alımlarında yer alan KURA harici diğer alımları kapsayacak. Yani Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alan ve Bakanlığa vize edilmiş pozisyonlara sözlü sınav sonucu atanacakları kapsayacak.

SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ ALIMI BAŞVURU GENEL ŞARTLARI NELERDİR?

Adayların sözlü sınava son başvuru tarihi itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlara sahip olması gerekir.

Adayların sözlü sınava son başvuru tarihi itibariyle mezun olmuş ve geçerli KPSS puanına sahip olması gerekir.

Bakanlık gerek görmesi halinde mesleki tecrübe, sertifika ve yaş başta olmak üzere özel şart belirleyebilir. Diğer tüm şartlar kılavuzlar yayımlanınca lise, önlisans ve lisans mezuniyetleri ve branşlar bazında sizlere açıklayacağız.

SÖZLÜ SINAVA KAÇ ADAY ÇAĞRILACAK?

KPSS puanı esas alınarak, Bakanlıkça ilan edilen toplam pozisyon sayısının en az üç katı kadar aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki aday ile eşit puana sahip adayların tamamı sözlü sınava çağrılır.

Sözlü sınava girme hakkı kazananlar, sözlü sınavın yapılacağı yer ve tarih Genel Müdürlük internet adresinde ilan edilmek suretiyle duyurulur.

SAĞLIK PERSONELİ ALIMI SÖZLÜ SINAV İÇERİĞİ NASIL OLACAK?

Sözlü sınavda adaylar; bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti ile mesleki bilgileri yönüyle değerlendirilir.

DEĞERLENDİRME VE SÖZLÜ PUAN GEÇERLİLİK SÜRESİ

Değerlendirmeler, yüz tam puan üzerinden yapılır ve her üyenin vermiş olduğu puanların aritmetik ortalaması alınarak adayın sözlü sınav puanı tespit edilir.

Sözlü sınav puanları, iki yılı aşmamak suretiyle bir sonraki sınava kadar geçerlidir. Bu dönem içinde alım yapılması halinde KPSS puanı ile bu sözlü sınav puanının aritmetik ortalaması esas alınarak yerleştirme yapılır.

BAŞARI SIRALAMASI NASIL OLACAK?

İlan edilen boş pozisyon sayısı kadar atama yapılır. Atamada başarı puanı esas alınır. KPSS puanı ile sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınarak başarı puanı tespit edilir.

Başarı puanlarının eşit olması halinde, KPSS puan üstünlüğü dikkate alınır. Eşitliğin devamı halinde atanacak aday kura ile belirlenir.

53859-001.jpg

53858.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Sağlık Personeli Alımlarını Mülakatla Yapacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!