1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Sağlık Bakanlığı Tahlillerin Parasını Hastaya mı Ödetecek?
Sağlık Bakanlığı Tahlillerin Parasını Hastaya mı Ödetecek?

Sağlık Bakanlığı Tahlillerin Parasını Hastaya mı Ödetecek?

Sağlık Bakanlığı, gereksiz bulduğu tahlillerin parasını hastaya ödetecek.

A+A-

Yeni modele göre; özel hastanelerde yapılan gereksiz tetkik ve tahlillerin önüne geçmek amacıyla sadece tedavisinde başarılı olan hastaların tahlilleri için ödeme yapılacak Meclis'e taşındı.

Sağlık Bakanlığı’nın gereksiz tahlillerin Önüne geçmek için uygulamaya koyacağı ‘fayda modeli' Meclis gündemine taşındı. Yeni modele göre özel hastanelerde yapılan gereksiz tetkik ve tahlillerin önüne geçmek amacıyla sadece tedavisinde haşarılı olan hastaların tahlilleri için ödeme yapılacak. Amerika merkezli Medtronic şirketinden model alınarak hazırlanan bu yeni sistemle sağlık giderlerinin düşmesi sağlanacak.

Birçok sakıncası var

Hasta Hakları Aktivistleri Demeği modelin sakıncaları olduğunu söylüyor.

Demeğe göre; yeni uygulamayla özel hastaneler, tedavide gerekli, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ödemesini alamayacakları tetkik ve tahlilleri, yapmama yoluna gidebilir. Yeni modelle SGK'nın gereksiz tahlil’ veya 'başarısız tedavi' diye ödemediği faturaların sorumlusu da hastalar olacak. Hastalar yüksek fatura kaygısıyla özel hastaneye gidemeyecek.

‘BAŞARILI OLMA KRİTERİ NEDİR?’

CHP, yeni model hakkında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle som önergesi verdi. Soru önergesinde •Tedavinin başarılı olması kriteri nedir? Ödeme yapılmadığında hastane ödemesini hasta mı yapacak? Uygulama neticesinde hastalara gerekli tetkikleri yapmaktan çekinen özel hastanelerde, teşhisi yapılamayan hastaların zararını kim karşılayacak?" diye soruldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.