1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Bakanlığında Görevli Personel Hangi Durumlarda Mazeret Ataması Yapabilir?
Sağlık Bakanlığında Görevli Personel Hangi Durumlarda Mazeret Ataması Yapabilir?

Sağlık Bakanlığında Görevli Personel Hangi Durumlarda Mazeret Ataması Yapabilir?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan personel, mazerete dayanan atamalar kapsamında hangi mazeret tayinlerine başvurabilirler. Memurlar ’da kaç mazeret ataması bulunmaktadır. Bu haberimizde bu sorulara yanıt aramaya çalışacağız.

A+A-

Memurun İsteği Üzerine Yapılabilecek Yer Değiştirmeler, devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atanmalarına ilişkin yönetmelik ve Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşları Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile açıklanmıştır. İlgili Yönetmelikleri incelediğimizde; Sağlık durumu, Aile Birliği ve Can güvenliği olmak üzere 3 mazerete dayalı yer değiştirme yapılabilmektedir.

Tüm memurlar ile alakalı mazerete dayanan atamalar yapılabilmekle birlikte biz bu haberimizde Sağlık personelleri için Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşları Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında değerlendireceğiz. Mazerete bağlı tayinler isteğe bağlı yapılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, Sağlık durumu, Aile Birliği ve Can güvenliği olmak üzere 3 çeşit mazeret ataması bulunmaktadır.

Mazerete dayanan atamalar, ilgili mazeret talebinin belgelendirilmesi ile gerçekleştirilebilmektedir. Sağlık çalışanı mazeret ataması başvurusu için ilgili belgeler ile başvurusunu il müdürlüklerine, müdürlüklere veya birliklere yapabilmektedir. Atamalarda il müdürlüğü, müdürlük veya birlik emrine gerçekleşmektedir.  Atama için münhal kadro bulunmak zorundadır.

Öğrenim durumu nedeniyle mazeret ataması gerçekleşen Sağlık Bakanlığı Personeli öğrenime devam ettiğini belirten belgeyi eğitim ve öğretim yılı başlangıcında, sağlık ve aile birliği mazereti nedeniyle ataması gerçekleşen personel ise; mazeretin devam ettiğini gösteren belgeyi her yıl Ocak ayında çalıştığı kuruma bildirmek zorundadır.

Mazereti sona eren personelin görev aldığı il; 5 ve 6’ncı hizmet bölgesi veya C ve D hizmet grubunda ise; talep ederlerse bulundukları ilde kalabilirler. Talep etmemeleri durumunda;  eski görev yerlerine, ya da 26’ncı madde kapsamında atamaları gerçekleştirilir. Eğer Sağlık Bakanlığı personeli Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamadan mazeret tayini gerçekleştirmişse, mazeretinin sona ermesinden sonra ilk DHY kurasıyla ataması gerçekleştirilir.

Sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği, Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği ve Öğrenim deneniyle ataması gerçekleştirilen personel atandığı görev yerinde 5 yıl fiilen çalışmışsa 5 yılın sonunda her yıl ve her öğrenim döneminde mazeret belgesini bildirmek zorunda değildir. Çeşitli sebeplerden mazereti 5 yıl içerisinde sona eren ve öğrenim durumu sona eren personel bölge hizmet grubuna göre talebi halinde eski görev yerine dönebilir. Yine Mazereti biten personel 5 yıl fiilen çalışmışsa 5 yılın sonunda bölge hizmet grubuna göre kalabilir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum