Sağlık Bakanlığında İstifa Depremi

Sağlık Bakanlığı'nda, Bakan Mehmet Müezzinoğlu'ndan dahi daha etkili olduğu belirtilen Müsteşar Prof.Dr.Nihat Tosun görevden ayrıldı.

287-1
Daha Fazla Göster

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Nihat Tosun‘un görevinden ayrıldığı bildirildi. Tosun’un yerine ise Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Eyüp Gümüş‘ün geleceği öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı’nda geçen ayın sonunda görevde bir yılı dahi dolmayan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Ali İhsan Dokucu, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Coşkun ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Dilmen’in görevden alınmalarıyla çalkalanmıştı. Görevden almaların “paralel operasyon” olabileceği iddiaları öne sürülmüştü. Nisan ayının sonunda yaşanan görevden almaların ardından dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanlığı’nın ıkı numarası Müsteşar Prof.Dr.Nihat Tosun’un görevden ayrıldığı haberi geldi. Tosun’un yerine Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Sorumlusu Prof.Dr. Eyüp Gümüş’ün getirilmesi bekleniyor.

Bakan Müezzinoğlu’nun yakın çalışma arkadaşı olarak da bilinen  Prof.Dr. Eyüp Gümüş’ün bu göreve getirilmesi sağlıkta geniş çaplı değişikliğin habercisi olarak nitelendirildi.

Görevden alınan Prof. Dr. Nihat Tosun, daha önce Ankara Atatürk Hastanesi’nin kurucu Başhekimliğini yapmış, dönemin Müsteşarı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Trabzon Belediye Başkanı olmasıyla boşalan Bakanlık Müsteşarlığına getirilmişti.

2 Aralık 2008 tarihinden bu yana Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten Prof. Dr. Nihat Tosun, sağlık mensupları tarafından başarılı bir bürokrat olarak nitelendiriyordu.

Sağlık Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Tosun’un görevinden ayrılması ile ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapılacağı öğrenilirken,Twitter’dan açıklama yapan Tosun, “İdari görevler bir bayrak yarışıdır; vaktinde, tadında ve uygun bir şekilde bayrağın tesliminin yapılması gereken bir an mutlaka vardır” dedi.

 

Prof. Dr. Eyüp Gümüş Kimdir?

1966 yılında Malatya Darende’de doğdu.

İlk ve orta eğitimini İstanbul’da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1990 yılında mezun oldu.

1990-1992 yılları arasında Diyarbakır Lice ilçesinde pratisyen hekim olarak çalıştı.

1992 yılında Şişli Hamidiye Etfal Hastanesinde Üroloji ihtisasına başladı.

1997 yılında Üroloji Uzmanı oldu.

2005 yılında Ürolojide Doçent unvanı aldı.

2006 yılında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesine Başhekim ve Üroloji Klinik Şefi olarak atandı.

2012 yılında Üroloji Profesörü oldu.

Türk Üroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Avrasya Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Robotik Cerrahi Derneği Başkanlığı görevleri devam etmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Gümüş, evli ve iki kız çocuğu babasıdır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Bakanlığında İstifa Depremi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!