Sağlık Bakanlığı’ndan Koronavirüs ile İlgili Çalışma!

Sağlık Bakanlığı, koroanvirüs ile ilgili yeni bir çalışma başlatarak Türkiye’de mutasyona uğrayıp uğramadığının belirlenmesi için araştırmalara adım attı.

65882

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Ulusal Viroloji Referans Labaratuvarı’nda başlattığı çalışmayı 1 ay içerisinde tamamlaması beklenirken virüsün mutasyona uğrayıp uğramadığı da belirlenecek. Konuyla ilgili olarak uzmanlar, virüsün Türkiye’de mutasyona uğradığını veya uğramadığını söylemek adına çok erken olduğunu söylerken kolay bir virüs olmadığını, meslek hayatlarında gördükleri en zor virüslerden biri olduğunu vurguladılar.

11 Mart 2020 tarihinden bu yana tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkileri derinden hissedilen koronavirüsle ilgili olarak henüz bir aşı bulunamadı. Fakat, virüsün mutasyon geçirip geçirmediği konusunda ilk araştırmalar yapılmaya başlanacak. Araştırmalar Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Labaratuvarı’nda gerçekleştirilecek.

Çalışma 4 Hafta Sürecek

Yaklaşık 1 ay içerisinde çalışmaların tamamlanması planlanırken çalışacak ekip 4 aydır havuzlanan örneklerle beraber çalışmaya başlayacak. 1 haftadır devam eden işletme ve ileri analiz araştırmalarının 4 haftalık sürecin ardından sonuçlanacağı bildirildi.

81 İldeki Örnekler Mevcut

Koronavirüsün hangi bölgelerde toplandığı, nerelerden girdiği ve benzeri detayları ile ilgili raporlama yapacak olan çalışan ekip, Türkiye’deki 81 ilin tamamında karşı karşıya kalınan vakaların bir havuzda toplandığını belirtti. Bu havuz üzerinden alınan örnekler üzerinde araştırmalar yaparak, ülke genelini kapsayan, geniş çaplı ve 4 haftalık bir çalışma yapılacağı bildirilirken araştırmanın 4 hafta sonra kamuoyu ile paylaşılacağı da açıklandı.

Exit mobile version