1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Çalışanlarının Eş Durumundan Tayinlerine Yeni Düzenleme
Sağlık Çalışanlarının Eş Durumundan Tayinlerine Yeni Düzenleme

Sağlık Çalışanlarının Eş Durumundan Tayinlerine Yeni Düzenleme

Sağlık Bakanlığı tarafından eşi özelde çalışan kamudaki sağlık çalışanlarının eşlerinin bulunduğu yere tayinleri ile ilgili düzenlemeler resmi gazetede yayımlandı. Eşi özelde çalışan sağlık çalışanlarına tayin olabilmesi için iki yeni şart getirildi

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından eşi özelde çalışan stratejik personelin eşlerinin bulunduğu illere tayinleri ile ilgili yeni düzenlemeler getirildi. Sağlık Bakanlığı kamudaki doktor, eczacı ve diş hekimleri stratejik personel statüsüne almıştı. Kamudaki doktor, eczacı ve diş hekimlerinin özel sektörde çalışan eşlerinin bulunduğu ile tayin hakkı bulunmuyordu.

 Stratejik personel dışındaki sağlık çalışanlarının ise özel sektörde çalışan eşlerinin bulunduğu ile tayin olması için özel sektörde çalışan eşin talep edilen yerde son 4 yıl içerisinde 720 gün sosyal güvenlik pirimi şartı ve işyerinde çalıyor olması şartı isteniyor. Kamudaki doktor, eczacı ve diş hekimlerinin ise böyle bir hakkı bulunmuyordu. Sağlık meslek örgütleri tarafından stratejik personelin bu durumu için dava açıldı. Danıştay eşi özel şirkette çalışan stratejik personelin tayin isteme hakkı bulunduğunu belirterek düzenlemeyi iptal etti.

Sağlık Bakanlığı, Danıştay’ın iptal kararı üzerine kamuda çalışan doktor, eczacı ve diş hekimlerinin özel sektörde çalışan eşlerinin bulunduğu ile tayinleri ile ilgili yeni bir yönetmelik yaptı ve yeni düzenlemeler resmi gazetede yayımlandı. Kamuda çalışan doktor, eczacı ve diş hekiminin tayin için, özel sektörde çalışan eşlerinin tayin istenilen ilde son 4 yıl içinde 1440 gün sosyal güvenlik primi olması şartı getirildi. 1440 gün prim şartının yanı sıra tayin olmak istenilen il 5 ve 6. Hizmet bölgesi veya C ve D hizmet grubu il olmalıdır şartı eklendi. Yani prim günü şartı yerine getirilmiş olsa bile tayinler sadece belirlenen illere yapılacak. Sağlık Baknalığı'nın internet sitesinde yayımlanan Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yer alan  41 ilden birine tayin isteme şartı getirildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.