1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı Personelinin Ek Göstergelerinin Artırılması Talebi TBMM’de!
Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı Personelinin Ek Göstergelerinin Artırılması Talebi TBMM’de!

Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı Personelinin Ek Göstergelerinin Artırılması Talebi TBMM’de!

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifi ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına ve bazı değişikliklerle personellere ek gösterge verilmesi..

A+A-

Ocak 2020 tarihi itibarıyla Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına pedagog, radyoterapist, radyoterapi teknisyeni, sağlık teknisyeni, anestezi teknisyeni ve laborant unvanları altında çalışan sağlık personelinin dahil edilmesi ile Sağlık Hizmetleri Sınıfına uygulanacak ek göstergelerin yükseltilmesi amacıyla “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM’ye sunuldu. Teklifin gerekçelerini gündeme gelmesi kanunlaşması adına “My Memur olarak” paylaşıyoruz:

Halihazırda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan memurlardan bir kısmı Kanunun 36. maddesinin (III) numaralı sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde sayılmamışlardır. Özellikle pedagog, radyoterapistler, radyoterapi teknisyenleri, sağlık teknisyenleri, anestezi teknisyeni, laborantlar gibi meslek mensuplarının bu sınıftan sayılmaması nedeniyle özlük haklan açısından mağduriyet yaşamalarına neden olmaktadır.

Kanun teklifi ile en önemli kamu hizmetlerinden birisi olan sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde olması gereken bu hizmet sınıflarının bu alana dahil edilmesi amaçlanmıştır.

Aynı zamanda söz konusu sağlık hizmetler sınıfında yer alan söz konusu personel arasında aylıklarını ve emekliliklerinde kendilerine ödenecek yaşlılık aylıklarını da doğrudan ilgilendiren ek gösterge açısından da bir ayrımcılık söz konusudur. Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alan diğer personelden üniversite mezunu personelin de diğer sağlık personeli gibi 3600 ek göstergeden yararlanmaması sağlık hizmetini yerine getiren personelimizin mağdur olmasına neden olmaktadır.

Anılan sınıflarda görev yapan memurlar ek göstergelerinin 1. Derece için 3000'den 3600'e çıkarılmasını beklemektedir. Özellikle son yılarda iktidarın her kademesinde yer alan yöneticiler tarafından bu beklentinin karşılanacağı ve söz konusu memurlarımızın 1. Derece için ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağına ilişkin sözler verilmiş olmasına rağmen bu sözler tutulmamıştır.

Pek çok memurun gelirleri yeterli olmadığı ve ek iş yapmak zorunda kaldıkları bilinmektedir. Ek göstergenin memurların maaşlarını, emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini önemli ölçüde etkilediği dikkate alındığında bu görevleri icra eden memurlarımızın ve yıllarca emek vermiş memur emeklilerin gelirlerini artıracak böylesi bir düzenlemenin özellikle son yıl içinde enflasyonun artış oranı düşünüldüğünde fayda sağlayacağı açıktır.

Bu nedenlerle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile söz konusu sağlık personelinin ek göstergelerinin yükseltilmesi amaçlanmıştır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesinin (III) numaralı fıkrasına, hemşire yardımcısı ibaresinden sonra gelmek üzere “pedagog, radyoterapist, radyoterapi teknisyeni, sağlık teknisyeni, anestezi teknisyeni, laborant” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- 657 sayılı Kanun’un Eki (I) sayılı Hizmet Sınıfları İtibariyle Unvan Veya Aylık Alınan Derecelere Göre Ek Göstergeler başlıklı cetvelin III- SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanlığı yürütür.

Kanun Teklifi Tam Metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler