Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi?

Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi? MyMemur Soru-Cevap'ta ...

60632
Daha Fazla Göster
Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi?
Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi?

Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi? sorunun cevabını tam olarak verebilmek için öncelikle devlet memurlarının hastalık raporlarına daha yasa ve yönetmeliklere bakmamız gerekir. Bu bakımdan bir devlet memurunun hastalık raporlarının hangi hallerde, hangi hekimlerden ya da sağlık kurulundan verileceği, raporların sürelerinin ne kadar olacağı ve refakat iznine ait detaylar 29.10.2011 tarihli ve 28099 sayılı Resmî Gazetede yayınlanmıştır. Burada Devlet memurlarına verilecek olan hatalık raporlarıyla hastalık ve refakat iznine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik şeklinde düzenlenmiştir. Yönetmeliğe göre ilgili usul ve esaslar şöyledir:

Hastalık Raporu Nereden Alınır?

  • Memurun görev yaptığı kurum tabipliğinden,
  • Aile hekimliğinden,
  • SGK ile sözleşmesi olan sağlık hizmeti sunucularından,
  • SGK ile sözleşmesi olmayan sağlık hizmeti sunucularından alınan rapor, eğer 10 günden az ise SGK ile sözleşmeli sağlık sunucu hekimince onaması gerekir. Eğer rapor 10 günü aşıyorsa SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulunca onaylanması gerekir. 
  • Yurt dışında görevli bulunan ve yıllık izinlerini orada kullanan memurlar bulundukları ülkenin mahalli mevzuatlarına göre raporlarını alırlar. 

Hastalık Raporlarına Süre 

Hastalık raporlarına verilen süre, hastalığa göre değişir. Örneğin verem, kanser, akıl hastalıkları gibi uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyulan rahatsızlıklarda 18 aya kadar izin verilebilir. Diğer hastalıklarda 12 aya kadar memurun aylık ve özlük hakları korunarak rapora göre izin verilebilir. İzin süresi sonunda kurul raporu hastalığın devam ettiğini onaylarsa izinde aynı süreler uzatılır. 18 aya tabi olan hastalıklarda maksimum süre 36 ay, diğer hastalıklarda 24 aydır. Eğer bu süreler sonunda hasta memur iyileşmezse emeklilik hükümleri devreye girer. 

Azami sürelerin hesaplanmasında aynı hastalığa bağlı olarak aralıklarla kullanılmış olan hastalık izinleri de aralarında 1 yıldan az süre olması kaydıyla göz önünde bulundurulur. Bu kapsamdaki izinli memurların yeniden göreve başlayabilmeleri için iyileştiklerine dair rapor almaları şarttı. 

Eğer bir memur, görevi sırasında ya da görevinden dolayı bir kazaya, saldırıya uğrar veya meslek hastalığına yakalanırsa iyileşinceye kadar izin verilir. Herhangi bir azami süresi yoktur. Bu durum özlük haklarıyla alakalı olduğu için sağlık sorununun göreviyle alakalı olup olmaması bu noktada çok önemlidir. 

Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi?

Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi?
Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi?

Bir memur, tek hekim raporuyla bir seferde en fazla 10 gün izin raporu alabilir. Kontrol muayenesi öngörülmüş ise tek ekim bir kez daha 10 gün izni uzatabilir. Sonraki kontrol muayenesinde hastalığın devam etmesi halinde rapor, sağlık kurulundan alınır. Zorunlu hallede tek hekimden rapor alınmış dahi olsa bunun sağlık kurulunun onayından geçmesi gerekir. 

Tek hekim tarafından bir memura bir takvim yılı içerisinde verilecek raporların toplam süresi 40 günü aşamaz. 40 günü geçen sürelerin sağlık kurulu tarafından düzenlenmesi veya onaylanması gerekir. 

Dolayısıyla memura verilecek hastalık raporları ve hastalıklar ile alakalı yönetmelikte sağlık kurlu raporuyla memurun görevinin sonlandırılacağına dair bir husus yoktur. Eğer memur, uzun süren bir tedavi süreci yaşar, 24 ya da 36 aya kadar izinli sayıldığı ve bu sürede tedavi aldığı halde hastalığı geçmezse bu durumda emeklilik hükümleri devreye girer. Hal böyle olunca kişinin memurluğuna son verilmiş olmaz. Memurluktan emekli edilmiş olur.

Benzer şekilde bir memur görevdeyken engellilik durumları ortaya çıkar. Ya da daha önceki engellilik seviyesi artabilir. Bunda da sağlık kurulu tarafından kişinin mesleğini yapamayacak kadar engelli olup olmadığına dair rapor istenir. Sağlık Kurulu kişinin kaybının belli bir derecenin üzerinde olduğunu raporlarsa memur kişi için yine emeklilik hükümleri devreye sokulur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Kurulu Raporu Memurun Görevini Sonlandırabilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!