1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Sağlık Lisansiyeri Sayılacak ve Sayılmayacak Bölümlerle İlgili Değişiklik
Sağlık Lisansiyeri Sayılacak ve Sayılmayacak Bölümlerle İlgili Değişiklik

Sağlık Lisansiyeri Sayılacak ve Sayılmayacak Bölümlerle İlgili Değişiklik

Yükseköğretim Kurulu, Sağlık Bakanlığının görüşüne istinaden sağlık bilimleri lisansiyeri sayılacak ve sayılmayacak bölümlerle ilgili değişiklik yaptı.

A+A-

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri unvanı alan lisans bölümlerin hangileri olduğu konusundaki yazısı 18 Ekim 2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelendiği belirtildi.

2457 sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanunda değişik 43/b maddesi uyarınca Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının görüşü de dikkate alınarak belirtilen programlara ilişkin açıklamalar göz önünde bulundurularak söz konusu programların Sağlık Hizmetleri Sınıfı'nda yer almasını ve Sağlık Lisansiyeri unvanını kullanmasına karar verildi.

Lisansiyerlik Fakülte bazlı değil program bazlı olacak!

Ayrıca Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 23 Şubat 2007 tarihli toplantısında fakülte bazlı alınan (Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Eğitim Fakültesi, Sağlık Yükseokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu, Sağlık Bilimleri Lisansiyeri alanında değerlendirilmesine ilişkin kararın) iptal edilmesine hizmet sınıflarına ilişkin değerlendirmenin fakülte bazlı değil program bazlı olmasına karar verilmiştir denildi.

Sağlık Bilimleri Lisansiyeri olan bölümler:

Beslenme ve Diyetetik, Dil ve Konuşma Terapisi, Diş Hekimliği, Ebelik, Eczacılık, Ergoterapi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gerontoloji, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Odyoloji, Ortez-Protez, Perfüzyon, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumlan İşletmeciliği, Sağlık Kurumlan Yöneticiliği, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet, Spor Bilimleri, Tıp ve Veterinerlik.

Sağlık Bilimleri Lisansiyeri (657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca)

Psikoloji,  Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümleri olarak belirlendi.

Tıbbi Laboratuvar Kadrosunda Çalışması Halinde Sağlık Hizmetleri Sınıfında değerlendirilen bölümler Biyokimya ve Kimya olarak açıklandı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler