Sağlık Örgütleri Evde Bakım Hizmetleri Raporu Yayınladı

Aralarında Türk Tabipleri Birliği'nin de bulunduğu sağlık alanında faaliyet gösteren meslek örgütlerince evde bakım hizmetlerine ilişkin rapor hazırlandı.

12091
Daha Fazla Göster

Türk Tabipleri Birliği ve sağlık alanında faaliyet gösteren örgütlerce hazırlanan raporda, evde bakım hizmetlerinin ekip çalışması gerektirdiği vurgulanarak, “Özellikle evde sağlık hizmetlerinin sunumuyla ilgili farklı profesyonel meslek gruplarının farklı rol, işlev ve sorumlulukları bulunmaktadır” görüşü savunuldu.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nde düzenlenen toplantıda, Türk Geriatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Dilek Aslan, sağlık örgütlerinin görüş ve önerilerini içeren raporu açıkladı. 

Evde bakımın, ev ortamında bakım hizmetleri sağlık ve sosyal hizmetlerinin ikisini de kapsadığını ifade eden Aslan, “Evde bakım hizmetleri denildiğinde, kişisel bakım, evsel hizmetler, bireylerin yemek yemek gibi temel gereksinimlerinin karşılanması ve evde sağlık hizmetleri sunumu şeklinde geniş bir yelpaze anlaşılmaktadır” dedi.

Dilek Aslan, evde bakım hizmetlerinin kamusal bir hizmet olması, hizmetin gereksinimi olanlara yönelik eşit ve sürekli sunumunun sağlanması açısından önemli olduğunu belirterek, “Bu hizmetlerin planlanması, uygulanması, izlenmesi için güçlü mevzuat gerekir. Mevcut uygulamada Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılmış olan yönetmelikle bu görevi il sağlık müdürlüğü, hastaneler, aile hekimleri yürütebilmektedir. Ancak, mevcut uygulamanın karmaşık olduğu, özellikle saha uygulamalarında özellikle kurum içi iş yükü çok fazla ve parçalanmış olan uzman hekimlerin evde bakım hizmetleri yükümlülüklerinin verimli olmadığı görülmektedir” diye konuştu.

Evde bakım hizmetleri sunumunda yerel yönetimlerin desteğinin sağlanacağı mekanizmalara da ihtiyaç olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aslan, tıbbi bakım dışındaki gereksinimler için bu tür bir yapılanmanın yararlı olabileceğini kaydetti.

Raporda ayrıca, evde bakım ve evde bakım hizmetleri planlanırken hizmet sunan, hizmet alan ve hizmetin sunulduğu ortamın birbiri ile uyumlu olduğuna da işaret edilerek, “Bu üçlü sistemde hizmet alanın kendisi ile ilgili her türlü kararı bilmesi, karara katılmasının sağlanması gerekmektedir. Evde bakım hizmetleri için her türlü altyapının hazır olması gerekir. Herhangi bir eksiklikte hizmet sunumunda kesinti olması kaçınılmazdır. Sağlık sisteminin kendisi, evde bakım hizmetlerinin başarılı olup olmayacağını belirlemektedir. Hastane bakımından evde sağlık bakımı aşamasına geçiş döneminde ara dönem yaklaşımlarına gereksinim olabilir” görüşlerine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Örgütleri Evde Bakım Hizmetleri Raporu Yayınladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!