1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personeli 30 Dakika Genelgesinin İptali İçin Dava Açıldı
Sağlık Personeli 30 Dakika Genelgesinin İptali İçin Dava Açıldı

Sağlık Personeli 30 Dakika Genelgesinin İptali İçin Dava Açıldı

Türk Tabipleri Birliği Sağlık personellerinin sağlık kuruluşuna 30 dakika mesafede ikamet zorunluluğu getiren Sağlık Bakanlığı genelgesinin iptali için dava açtı.

A+A-

2010 yılında Sağlık Bakanlığı KHK’sına konulan bir hüküm gereği 2012 yılında çıkarılan Genelgede hekimlerin yerleşim yerinin kısıtlanmasına ilişkin sınırlama getirilebileceği belirtildiği Türk Tabipleri Birliği tarafından açıklandı. KHK hükmü Anayasa Mahkemesi tarafından, Genelge de Danıştay tarafından iptal edildiği vurgusu yapıldı.

Türk Tabipleri Birliği hekimleri sağlık kuruluşuna 30 dakika mesafede ulaşım için ikamet zorunluluğu getiren genelgenin iptali için dava açtı.

TTB’den yapılan açıklamada Anayasa Mahkemesi kararından sonra, KHK maddesinde değişiklik yapılarak, sağlık çalışanlarının kısa zamanda sağlık kuruluşuna ulaşabilmesi için idare tarafından alınması gerekli önlemlerin Bakanlık tarafından belirleneceği ifade edilmiş; aynı hüküm 1 numaralı Cumhurbaşkanı Kararnamesinde de yer bulmuştu.

Sağlık Bakanlığı, iptal edilen Genelgenin atıf yaptığı yasal düzenleme dışında aynısını 4 Aralık 2018 tarihinde “Sağlık personelinin ihtiyaç halinde çağrıya uyması” konulu ve 2018/28 sayılı olarak yeniden yayınladı.

30 dakika zorunluluğu! Yayımlanan Genelgede kamu ve özel sağlık kuruluşlarında mesai saatleri dışında hizmetine ihtiyaç duyulan sağlık çalışanlarının çağrılmaları halinde 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda olmalarının sağlanması gerektiği emredilmiştir.

Ek bir zorunluluğa gerek yok denildi! Sağlık hizmetlerinin sürekliliği sebebiyle sağlık hizmetinde bir kesinti olmayacak şekilde çalışma düzeni ve buna uygun mevzuat vardır. Hekimler kesintisiz sağlık hizmetini nöbet tutarak sunmaktadır. Buna ek olarak, evlerinin de hastaneye yakın olmasına gerek yoktur.

Sağlık Bakanlığı, idarenin lojman, servis, araç görevlendirme gibi yollarla hekimlerin sağlık kuruluşuna ulaşımlarını kolaylaştıracak hiçbir önlem tanımlamadan; yükümlülüğü bütünüyle hekime yükleyerek, mesai saati dışında çağrıldığında 30 dakikada sağlık kuruluşunda olmalarını zorunlu tutmaktadır.

Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan açıklamada herkesin anayasal hakları arasında yer alan yerleşme özgürlüğünün hekimler bakımından kısıtlanmasının anayasaya aykırılığı, hekimlerin oturacakları evleri kısıtlamaya gerek olmaksızın sağlık hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesini sağlayan bir mevzuat ve organizasyonun zaten var olduğu, mesai saati dışında hizmetine ihtiyaç olan personel ve normal ulaşım şartları gibi belirsiz ölçütlerin varlığı gibi sebeplerle Sağlık Bakanlığı’nın 2018/28 sayılı “Sağlık personelinin ihtiyaç halinde çağrıya uyması” konulu genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açıldığı belirtildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler