Sağlık Personeli 8 Bin TL Alabilecek

Sağlık-Sen tarafından sağlık personelinin gelir vergisi hükümlerinin iptali için açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurdu. Sağlık Personeli 8000 TL...

12405
Daha Fazla Göster

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen tarafından 2014 yılında sağlık personeli memurların döner sermayesinden gelir vergisi alınmamasına yönelik Danıştay Dördüncü Daire’ye dava açmıştı. Bu dava sonuçlandı ve Danıştay yürütmenin durdurulması yönünde karar verdi.

Şimdi olayı biraz daha açıklayalım. Sağlık-Sen 2014 yılında sağlık personelinin döner sermayesinden gelir vergisi kesilmesinin önünü açan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte, net performans puanının belirlenmesine dair hükümlerde yer alan “gelir vergisi” ibarelerinin iptali için dava açtı. Danıştay Dördüncü Daire1 Ekim 2015 tarihinde konuyu karar bağladı.

Danıştay Dördüncü Daire tarafından verilen kararda, eğer vergi ile ilgili bir kesintinin yapılacağı ya da yapılmayacağı yönündeki bir düzenlemenin sadece kanun ile yapıla bilineceği belirtildi. Ayrıca yönetmelik ile yapılan düzenlemenin verginin kanuniliği ilkesine de aykırılık teşkil ettiğinin altı çizildi. Danıştay 4. Dairesi yönetmeliğin ilgili maddelerinin yürütmesini durdurdu. Açılan dava Halk Sağlığı Müdürlükleri ile İl Sağlık Müdürlükleri ve bağlı kuruluşları kapsıyor. Kamu Hastaneleri için açılan dava ise hala devam ediyor.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Memiş konu ile ilgili geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, 2012 yılı itibariyle kesilen tüm gelir vergilerinin yasal faizi ile alına bilineceğini aktarmıştı. Böyle bir durumda sağlık personelleri yasal faizleri ile birlikte yaklaşık 8 bin lira gibi bir ödeme alabilecektir. Hekimler ise bu kapsamda yaklaşık 20 bin lira gibi bir ödeme alabilecektir. Aşağıda bulunan linkten mahkeme kararına erişim sağlayabileceksiniz.

Mahkeme Kararı için TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Personeli 8 Bin TL Alabilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 6 sene önce

    ATANAMAYAN TIBBI SEKRETERLER ADINADA HUKUKİ YOLLARA SAĞLIK SE BAŞVURU YAPSA

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!