1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Sağlık Personeli Alımında Mülakata Danıştay’da Dava Açıldı
Sağlık Personeli Alımında Mülakata Danıştay’da Dava Açıldı

Sağlık Personeli Alımında Mülakata Danıştay’da Dava Açıldı

Türk Sağlık SEN tarafından sözleşmeli sağlık personeli alımında mülakat uygulamasının getirilmesine Danıştay’da dava açıldı.

A+A-

Türk Sağlık-Sen tarafından sözleşmeli sağlık personeli alımında MÜLAKAT uygulaması getirilmesine Danıştay’da dava açıldı. Sağlık Personeli alımına mülakat getiren Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esasları’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Türk Eğitim-Sen tarafından Danıştay’a dava açıldı.

Dava dilekçesinde Türkiye’de ‘sözlü’ sınavla güçlü bir zümreye, topluluğa veya isme yakınlığının tercih edildiğinin malum olduğu belirtildi.  Ayrıca mevcut düzenlemeler ile alımlarda süreklilik arz eden belli kriterler ortaya konulmayarak kişiler arası eşitsizliğe yol açabilecek ilan ve alımların da yapılabileceğine dikkat çekildi.

Dilekçede idare tarafından eşitlik, adalet, çalışma barışı, kariyer ve liyakat ilkelerine uyulmaksızın yürürlüğe konulan giren Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esasları’nın yürütmesinin durdurularak iptal edilmesi talep edildi.

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci mülakatın kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek Sağlık Personeli alımında mülakatı getirmek son derece yanlıştır. Çünkü mülakat kamuda kul hakkını yendiği, adaletsizliğin uygulandığı bir sistem olduğunu vurguladı.

MÜLAKAT TORPİLİN DİĞER ADI

Torpilin diğer adıdır. Atanmak isteyen gençlerinde bu konuda günlerdir gösterdikleri tepkide mülakatın ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya yeterlidir. Biz Türk Sağlık-Sen, mülakatın hayata geçmemesi, personel alımlarında uygulanmaması için tüm gücüyle mücadele edeceğini açıkladı. Bu anlamda da Danıştay’da dava açıldı. Kimsenin mağdur olmaması için de bu yanlış bir an önce yüksek mahkemeden döner açıklaması yapıldı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler