1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. Sağlık Personeli Alımlarında Mülakat mı Getirilecek? Sağlıkta Mülakata Hayır
Sağlık Personeli Alımlarında Mülakat mı Getirilecek? Sağlıkta Mülakata Hayır

Sağlık Personeli Alımlarında Mülakat mı Getirilecek? Sağlıkta Mülakata Hayır

Sağlık Bakanlığı 2019 yılı sağlık personeli alımlarını başlatmayı bırakın bir yana mülakat söylentisi alımlardan önce gelmeye başladı. Sağlıkta da mülakat engeli milyonlarca KPSS adayına diretilmemelidir!

A+A-

Sosyal medya sallanıyor! “Sağlıkta Mülakata Hayır” sloganıyla gerek sendika temsilcileri gerekse KPSS adayları sosyal medyada yoğun olarak mülakat uygulaması söylentisine karşı haklı olarak büyük tepki gösteriyor. Mülakat kelimesinin bile sağlık personeli alımlarında maalesef gündeme gelmemesi bile gereken bir durumken, ilanları konuşacağımız yerde mülakatı konuşmamız çok acı!

Sağlık Bakanlığı 2019 yılı sağlık personeli adayları tedirgin. Mülakatın torpilden öteye gitmediği bir süreçte neden KPSS varken adaylara mülakat diretiliyor anlaşılmış değil. 100 binlerce Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adayı Sağlık Personeli alımları ile mülakat kelimesinin yan yana getirilmesini bile haklı olarak istemiyorlar

 Kamuya tüm personel alımlarında, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında uygulanan mülakat sınavları liyakatten uzaktır ve torpilden başka bir şey değildir. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de konuyla ilgili olarak adaylara tam desteğini gösterdi. Genel Başkan’ın açıklamaları şu şekildedir:

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen olarak kamuda içinde mülakat olan her sınava karşı çıktık. Çünkü bu tür sınavların esas amacı ülkemizde torpil adam kayırma vb işler için uydurulan mevzuat düzenlemesi olmalarıdır.

Yapılan her sözlü sınav kul hakkının yendiği, vebal alındığı ve insanların mağdur edildiği bir uygulamaya dönüşmüştür.

En son Sağlık Bakanlığı’nın şube müdürlüğü kadrosu ile ilgili olarak yaptığı sözlü sınav sonucunda yazılı sınavın Türkiye birincisinin sözlü sınavda başarısız sayılarak elendiğini hatırlıyor ve kaygılanıyoruz.

Görevde yükselme sınavından sonra Sağlık Bakanlığı’nın personel alımlarında da sözlü sınav uygulamasını yürürlüğe koymak istemektedir.

Özellikle geçtiğimiz ay açıklanan 29 Bin alım için hala ilana çıkılmaması da bu durumu ifade eden bir gelişmelidir.

Biz adalet, liyakat ve ehliyet dedikçe kamu bürokrasisin ısrarla bunları tarumar edecek düzenlemelerin peşinde koşması ülkemizin hayrına değildir.  Sistemi tamamen kokuşmuş bir hale getirecek düzenlemelerin esas alınmasını anlamak mümkün değildir.

Sayın Bakandan Beklentimiz, Sağlık Bakanlığı personel alımında sözlü sınavın hayata geçirmemesidir. Bu düzenlemeyi taslak halinde iken rafa kaldırmasıdır. Gençler merak etmeyiniz, tüm platformlarda bu işin takipçisi olacağız.  Hakkınızı savunacağız. #Sağlıktamülakatahayır

53859.jpg

https://www.mymemur.com.tr/sozlesmeli-saglik-personeli-yerlestirme-ile-sozlu-sinav-usul-ve-esaslari-mayis-2019-108987h.htm

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler