1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personeli Muayene Olamayıyor
Sağlık Personeli Muayene Olamayıyor

Sağlık Personeli Muayene Olamayıyor

Sağlık kurumlan, çalışanların periyodik muayenelerini ihmal ediyor, maliyeti de SGK'ye ya da çalışana ödetmeye çalışıyor

A+A-

Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ihmallerinden dolayı 6531 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun sağlık çalışanlarının lehine olan hükümleri uygulanamıyor. Yasa, tüm çalışanların sağlık gözetim giderlerini işverenin ödemesini zorunlu kılıyor. Yasada açıkça belirtilen maddelere rağmen, sağlık çalışanlarına bazı kurumlarda “Sağlık tanımamı kendi güvencemle yaptıracağım” yazılı evrak imzalattırılmaya çalışılıyor.

YASAYA UYULMUYOR

Kamu veya özel fark etmeden tüm çalışanlar, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yasa kapsamına alındı. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 4’üncü maddesinde “işverenin genel yükümlülüğü: İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede; işveren, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin maliyetini çalışanlara yansıtamaz" hükmü bulunuyor. Yine aynı kanunun "Sağlık Gözetimi" bölümünde, "İşe giriş, iş değişikliği, iş kazası-meslek hastalığı sonrası işe dönüşlerde sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz" hükmü yer alıyor.

Yasa, ayrıca çalışanlara sağlık gözetimi yaptırmama durumunda her çalışan için işverene bin 120 TL ceza verilmesini öngörüyor.

Muayene giderlerini kurum karşılamalı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Çalışanlarının Sağlığı Çalışma Grubu Genel Koordinatörü Dr. Hasan Oğan, "Sağlık çalışanlarının büyük bölümünün işe giriş ve periyodik muayeneleri henüz tam olarak yapılmış değil. Ayrıca işveren tarafından karşılanması gereken giderler, SGK ve sağlık çalışanına ödettirilmek isteniyor. Bazı işverenler ise personeline 'Sağlık taramam kendi sosyal güvencemle yaptıracağım' içerikli belge imzalatmaya çalışıyor'' dedi.

Oğan, şöyle devam etti: "Sağlık çalışanlarının sağlık gözetimleri için yaptırılacak olan muayene ve tetkikleri, kamu ya da özel sağlık kurumunda normal hasta muayenesi ve tetkikleri olarak yaptırıldığında SGK zarara uğratılırken, sağlık çalışanı da katkı-katılım payı ödemek zorunda bırakılıyor. Esas olarak Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Birliği bu tür giderlerin tümünü çalışanına yansıtmadan doğrudan döner sermayeden, özel sağlık sektörü ise doğrudan gelirlerinden karşılamakla yükümlüdür."

Yaşanan bu sorunun bir benzerinin de kamudaki diğer kurumlarda görüldüğüne dikkat çeken Oğan, “Bütçe yokluğu nedeniyle çalışanlar hastanelere sevk ediliyor ya da özel hastanelerle yapılan anlaşmalar sonucu çalışandan belirli bir miktar katkı-katılım payı istenerek muayene ve tetkikleri yaptırılıyor. Burada çalışan yine farkında olmadan ayrıca ek olarak muayene ücreti de ödemek zorunda bırakılıyor" diye konuştu. Birgün

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.