1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personeli Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliğine Kimler Başvurabilir
Sağlık Personeli Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliğine Kimler Başvurabilir

Sağlık Personeli Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliğine Kimler Başvurabilir

Sağlık Bakanlığı personelinin sağlık durumu tayini yani sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği başvurusu için gerekli şartlar nelerdir? Kimler başvuru yapabilir?

A+A-

Sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği tüm memurlar için geçerli bir tayin sebebidir. Sağlık Bakanlığı personeli ise bu yer değiştirme talebini Sağlık Bakanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 19.maddesine göre gerçekleştirebilmektedir. İlgili yönetmeliğin 18. Maddesi mazerete dayanan atamaların hangisi olduğunu açıklamaktadır.18. madde belirtilen mazeretlerin belgelendirmesi ve personelin talep etmesi doğrultusunda hizmet bölgelerindeki veya hizmet gruplarındaki zorunlu çalışma süreleri tamamlanmadan yer değiştirme suretiyle ataması gerçekleştirileceği belirtilmektedir. 19. Maddede ise, Mazeret dayanan atamalardan biri olan Sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği açıklanmaktadır.

SAĞLIK DURUMU TAYİNİ BAŞVURUSU

Sağlık Personeli, Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği başvurusunu kendisinin, eşinin, annesinin, babasının veya vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde yada görev yerinin değişmemesi durumunda tehlikeye girmesi durumunda başvuru yapabilmektedir. Lakin yukarıda belirttiğimiz kişilerin sağlıklarının tehlikeye girmesi durumunun Üniversiteler veya Bakanlık eğitim ve araştırma hastaneleri tarafından raporlandırılması gerekmektedir.

Raporlandırma yani belgelendirme yapıldıktan sonra sağlık mazereti değerlendirme komisyonu tarafından, tedavinin yapılabileceği bir sağlık kurum veya kuruluşunun bulunduğu veya sağlığının olumsuz etkilenmeyeceği bir ilin münhal kadrolarına atamalar gerçekleştirilebilmektedir.

Sağlık Mazereti Değerlendirme Komisyonu eğer gerek görürse, sağlık personeli, ya da memur tarafından sunulan belgeyi başka bir hakem hastaneye gönderip da usule ve fenne uygunluğunun tespit edilmiş olma şartını arayabilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler