1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık personeline anket baskısı
Sağlık personeline anket baskısı

Sağlık personeline anket baskısı

Sağlık Bakanlığın hastanelere gönderdiği işyeri memnuniyet anketini dolduran personele, hastane yönetimi tarafından anketin “olumlu” doldurulması için yönlendirme ve baskı yapıldığı öğrenildi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından devlet hastanelerine gönderilen işyeri memnuniyet anketi ile ilgili ilimizdeki hastane yönetimlerinin sağlık çalışanlarına baskı ve yönlendirme yaptığı öğrenildi. Anketi dolduran sağlık personellerinin ileri sürdüğüne göre, bakanlığın hastanelere gönderdiği kağıda çalışanların “işaretleme” yaptığı sırada hastane yönetiminden amir pozisyonunda en az bir kişi formu işaretleyen personelin yanında bulunuyor ve yönetim anket kağıdının “olumlu doldurulması” için çalışanları yönlendiriyor.

EK ÜCRET KORKUTMACASI

Yine iddialara göre anket yönlendirmesi yapan hastane yönetimlerinin personeli ikna etmek için, “Ek ücretiniz düşer” söylemlerinde bulunuyor. Hastane yönetimlerinin, anketi dolduran personeli ikna etmek için, “Eğer anketi kötü doldurursanız Sağlık Bakanlığı hastanenin notunu düşürür. Hastanenin notu düşerse sizin döner sermayeden aldığınız ek ücret de düşer” diye konuştuğu belirtildi. Hastane personeli de bu yönlendirme uyarınca, söz konusu ankete olumlu cevaplar veriyor.

ANKET KALİTEYİ BELİRLİYOR

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı iş yeri memnuniyet anketi, hastanelerin bakanlık nezdindeki kalitesini belirlemek için yapılıyor. Anket sonucunda personel memnuniyetsizliğinin çıkması, hastane yönetiminin karnesini etkiliyor. Karnesi kötü olan yönetici ise, istifa etmeye kadar gidecek durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Söz konusu ankette sağlık çalışanlarına yönelik üç farklı başlık bulunuyor ve “Aldığım eğitime uygun bir bölümde çalışıyorum” “Yönetim hasta ve çalışan güvenliği konusunda düzenleyici ve önleyici faaliyetler yapmaktadır”, “Son altı ay içinde fiziksel bir saldırıya uğramadım” gibi sorular yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.