1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personeline İğne Batması İş Kazası Sayılacak
Sağlık Personeline İğne Batması İş Kazası Sayılacak

Sağlık Personeline İğne Batması İş Kazası Sayılacak

Sağlık Bakanlığı kesici ve delici alet yaralanmalarının iş kazası statüsünde olduğu yönünde duyuru yayınladı.

A+A-

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından yayınlanan duyuruya göre Kamu Hastane Birlikleri bünyesindeki sağlık kuruluşlarında meydana gelebilecek kesici,delici alet yaralanmaları,iğne batması,makas kesiği,ambulans kazaları,düşme çarpma ve stajyer öğrencilerin yaşadığı iş kazalarının 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda tanımlanan İŞ KAZASI statüsünde değerlendirilip değerlendirilmeyeceği yönünde SGK’ya bildirim yapılıp yapılmayacağı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden görüş istedi.

Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün cevabı ise,kesici-delici alet yaralanmaları,iğne batması,bistürü,makas kesiği,düşme,çarpma,ambulans kaza yaralanmlarının ve stajyer öğrencilerin yaşadığı kazaların İŞ KAZASI olarak değerlendirilmesigerektiğinde SGK’ya bildirim yapılmasının zorunlu olduğu belirtildi.

Yukarıdaki nedenlerden ötürü doğabilecek iş kazasının tesbitinde veya işçinin beyanı snrasında en geç 10 gün içerisinde SGK’ya bildirim yapılması zorunluğu kanunla belirlenmiştir.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirimi Duyurusu İçin Tıklayınız

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.