1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personeline Lisans Tamamlama Detayları İçin Tıklayınız
Sağlık Personeline Lisans Tamamlama Detayları İçin Tıklayınız

Sağlık Personeline Lisans Tamamlama Detayları İçin Tıklayınız

Lisans tamamlamadan kimler faydalanacak? Lisans tamamlama programında yer alacak sağlık bölümleri hangileri? Lisans tamamlanın sağlıkçıya getirisi ne olacak?

A+A-

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Cumhurbaşkanı tarafında onaylanıp resmi gazetede yayınlanması ile 2 yıllık önlisans mezunu tüm sağlık personeli lisans tamamlama hakkına kavuşmuş oldu.

2016 Sağlıkta Lisans Tamamlama Detaylar için TIKLAYINIZ

YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ (4 Eylül 2015)

Sağlık Personeli Lisans Tamamlama Başvuru Sonuçları ve Tercih İşlemleri

Kimler faydalanacak?

Daha önce ebe, hemşire ve sağlık memurlarına verilen lisans tamamlama hakkı  bu yasa ile laboratuvar, röntgen, anestezi,protez ortez,paramedik ve diğer sağlık alanında ki tüm önlisans programı mezunlarına da verilmiş oldu.

TÜSEB Kanunun geçici 69. maddesine göre ''Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.''hükmü uyarınca YÖK'ün belirleyeceği alanlarda lisans tamamlama eğitimi verilecek.

Sağlıkçıya faydası ne olacak?

Sağlık çalışanlarına tanınan lisans tamamlama hakkı, sağlık personelinin eğitim seviyesinin yükseltilmesinin yanında, mali ve özlük haklar bakımından da önemli getirisi olacak.Lisans tamamlayan sağlık personelinin intibakı yapıldıktan sonra 3000 ek göstergeden faydalanacak.Kadro/derece ilerlemesi yanında maaşlarada yansıması ortalama artı 100-250 TL olacak.Emekli olduklarında da 3000 ek göstergeden emekli olacakları için emekli maaşlarıda günün şartlarında ki lisans mezunu üzerinden olacak.

Lisans tamamlama programında yer alacak sağlık bölümleri

Daha önce YÖK ve üniversiteler bünyesinde yapılan çalışmalarda hangi önlisansın lisansa tamamlanacağı yönünde çalışma yapılmıştı.İlerleyen günlerde YÖK tarafından yayınlanacak Lisans tamamlama programında yer alacak sağlık bölümleri muhtemelen aşağıdaki gibi olacak.

LİSANS TAMAMLAMA BAŞVURUSU RESİMLİ ANLATIM

Sağlık Personeli Lisans Tamamlama Başvuruları Başlıyor (23 Temmuz 2015 Tarihli Haber İçin TIKLAYINIZ)

Lisans tamamlama kanunu için tıklayınız

Sorularla Cevaplarla sağlık Personeli Lisans Tamamlama

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.