1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personeline Yıpranma ve Ek Ödeme Bakanlar Kurulunda
Sağlık Personeline Yıpranma ve Ek Ödeme Bakanlar Kurulunda

Sağlık Personeline Yıpranma ve Ek Ödeme Bakanlar Kurulunda

Sağlık personellerinin yıllardır beklediği yıpranma payını da içeren düzenleme Bakanlar Kuruluna sunuldu. Tasarıyla ek ödemeler emekliliğe yansıyor, emeklilere düzenleme yapılıyor, sağlık personeline yıpranma payı veriliyor

A+A-

Sağlık personellerinin yıllardır beklediği yıpranma payını da içeren düzenleme Bakanlar Kuruluna sunuldu. Uzun süredir gündemde olan sağlık personeline yıpranma payı verilmesi nihayet sonuçlanıyor. Bakanlar Kuruluna sunulan tasarıda sağlık personelini sevindirecek 5 maddenin yer aldığı belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı, yüz binlerce sağlık personelinin uzun süredir beklediği düzenlemeyi tamamladı. Kanun tasarısı Bakanlar Kurulunun onayından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonunda görüşülerek yasalaşacak.

Söz konusu kanun tasarısıyla sağlık personeline her 5 yılda 1 yıl yıpranma payı verilecek. Bu düzenleme ile 20 yıl çalışan bir sağlık personeli 25 yıl çalışmış gibi olacak ve emeklilik hesabı buna göre yapılacak. Fiili hizmet zammı süresince çalışanın işe giriş tarihi geri çekileceği için de hem prim hem de yaş avantajı sağlayacak.

Düzenleme ile sağlık personelinin ek ödemeleri emekli maaşlarına yansıtılacak. Bu sayede en düşük ücretle emekli olan doktorların maaşlarında bin liradan fazla iyileştirme olacak. Döner sermaye paylarında da düzenleme yapılarak, daha çok çalışan sağlık personeline daha fazla döner sermaye ödenecek.

Doktorlara tıbbi işlemler için sigorta yapılacak. Hastanelerde, doktorların tıbbi işlemlerde olası olumsuz sonuçlarda hastalar tarafından açılan tazminatlarla ilgili olarak devlet tarafından sigortalanacak. Hastanelerde tüm sağlık personelin ihtiyacını giderecek şekilde kreş açılması zorunlu hale gelecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.