1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personelinin Döner Sermayesi Arttı
Sağlık Personelinin Döner Sermayesi Arttı

Sağlık Personelinin Döner Sermayesi Arttı

Resmi Gazete’de yayınlanan 6569 Sayılı Kanun kapsamında branşlar arasındaki döner sermaye farklılığı azaltılıyor.

A+A-

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması İle Bazı Kanun Ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hakkında Sağlık Bakanı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik,değerlendirmelerde bulundu.

Kanunun 22. maddesine göre,“Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bu fıkrada öngörülen oranları kamu hastane birlikleri bazında hesaplamaya da yetkilidir; ancak bu hâlde dahi yüzde elli oranı, her bir sağlık tesisi bazında yüzde altmış beşi geçemez.”hükmüne göre Kamu hastaneleri arasındaki döner sermaye farklılığı azaltıldı.

Kamu Hastane Birliği bünyesinde branşlar arasındaki döner sermaye farkının da azaltıldığını kaydeden Çelik, “Buna göre yüzde 50 döner sermaye tavanı değiştirilmeden, hastanelerde uygulanan döner sermayeden dağıtılacak üst limit yüzde 50′den yüzde 65′e çıkarıldı. Böylece aynı branş uzmanları arasındaki farklar azaltıldı” dedi.

Yani Kamu Hastane Birliklerinin sağlık tesisi puan ortalaması yüzde 50′den yüzde 65′e çıkarıldı.Yüzde 15'lik sağlık tesisi puan artışının personele yansımasını bekliyoruz.

Ayrıca yine Kanunun 22.maddesine göre,eğitim ve araştırma hastanelerinde organ nakli, majör replantasyonlar, kök hücre ve kemik iliği nakli gibi yüksek eğitim, araştırma, deneyim ve beceri gerektiren tıbbi işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde, yüzde 800 ve yüzde 700 olan tavan oranları bir kat artırılarak bu alandaki çalışmalar teşvik edildi. 

TÜSEB KANUNU İÇİN TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.