Sağlık Personelinin Döner Sermayesinden Gelir Vergisi Kalktı mı?

Sağlık Personelinin Aldığı Döner Sermayede Gelir Vergisi Kesintisi Hakkında Önemli Gelişme

12331
Daha Fazla Göster

Danıştay’ın Aldığı Kararla Sağlık Personelinin Döner Sermayeden Gelir Vergisi kesintisi kalktı.

Sağlık Personeline Hastane Döner sermayesinden ödenmekte olan ücret gelir vergisine tabi tutuluyordu. Döner Sermayenin hukuki dayanağı olan kanun Sağlık Bakanlığının Taşra teşkilatında görevli personele ek ödeme yapılmasına dair yönetmeliğiyle çakışıyordu. Bu yönetmelik yüzünden sağlık personelinin hukuki hakkı olan döner sermaye ücretinden gelir vergisi kesiliyordu. Sağlık Sen tarafından açılan davada, sağlık personelinin aldığı döner sermaye ücretinden gelir vergisi kesilmesi yönetmeliğindeki iki ibare iptal edildi.

Danıştay Kararında Neler Yazıyor?

Sağlık Sen’in açtığı davada Döner sermayeden alınan ücretin gelir vergisine tabi olmaması isteniyordu. Sağlık bakanlığının yaptığı savunmada döner sermayeden yapılan ek ödemelerin ücret mahiyetinde olduğu ve verginden muaf tutulduğunu dair ilgili mevzuatta ve Gelir vergisi Kanununda herhangi bir hüküm olmadığını, söz konusu kesintilerin hukuka aykırı olmadığını beyan etmiştir.

Danıştay’ın verdiği kararda Sağlık personelinin döner sermayeden aldığı ücretin kanunla sabitlendiğini Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmeliğin kanunu yok saymadığını aksine gelir vergisi kesebilme yetkisinin Bakanlar Kurulunun elinde olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle yapılan kesintilerin durdurulmasına karar vermiştir. Gelir vergisi ile ilgili dava sonuçlanıncaya kadar yürütmeyi durdurmuştur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Personelinin Döner Sermayesinden Gelir Vergisi Kalktı mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!