1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personelinin Yeni Yılda Nöbet Ücreti Ne Kadar Olacak?
Sağlık Personelinin Yeni Yılda Nöbet Ücreti Ne Kadar Olacak?

Sağlık Personelinin Yeni Yılda Nöbet Ücreti Ne Kadar Olacak?

Sağlık kurum ve kuruluşlarda görevli personele nöbet ve icap nöbeti karşılığında izin kullandırılmayan kısmı için ücret ödenmektedir.

A+A-

Sağlık çalışanlarına verilecek nöbet ve icap nöbet ücreti 2015 ilk altı ayı için geçerli olacak aylık katsayısı, yılın ikinci altı ayı için enflasyon farkı ve %3 oranında artacak.Aşağıda verilen bilgiler 2015 yılının ilk altı ayına aittir.

Nöbet Ücreti

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutarak, bu nöbet karşılığında kurumu tarafından izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, Nöbet Ücreti ödenmektedir.

Nöbet ücretinden faydalanabilmek için, nöbet tutulan süre kesintisiz 6 saatten az olmamalıdır.

Ayda aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde 60 saatten, diğer yerlerde ve hiçbir şekilde 130 saatten fazlası için ödeme yapılmaz. Bu ücret damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

İcap Nöbeti Ücreti

Haftalık çalışma saati dışında, nöbete çağrılmak üzere hazır beklemek suretiyle icap nöbeti tutan ve bu nöbet karşılığında kurumları tarafından izin kullanmalarına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, İcap Nöbeti Ücreti ödenmektedir.

İcap nöbet ücretinden faydalanabilmek için, icap nöbeti süresinin kesintisiz 12 saatten az olmamalıdır.

İcap nöbeti tutulan her bir saat için, ilgili personel hakkında geçerli olan nöbet saati ücretinin %40'ı kadar icap nöbeti ücreti ödenir. Bu ücretten sadece Damga Vergisi kesilir. İcap nöbeti karşılığında aynı memura bir ayda en çok 120 saat için ücret ödenebilir.

2015 yılı ilk 6 aylık dönemi için Nöbet ve icap nöbeti ücreti

Ek göstergesi 100 olan Eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabiplerin saatlik nöbet ücreti 7,87 TL olacak.Ve bu nöbet ücreti karşılında aylık maksimum 1023,17 TL alabilecek.Yine bu personel icap nöbeti karşılığında saatlik ücreti 3,15 TL olacak.Ve bu icap nöbeti karşılığında aylık maksimum 378,00 TL alabilecek.

Ek göstergesi 90 olan Tabip, tıpta uzmanlık mevzuatında belirtilen dallarda, bu mevzuat hükümlerine göre uzmanlık belgesi alan tabip dışı personel, aynı dallarda doktora belgesi alanlar saatlik nöbet ücreti 7,08 TL olacak.Ve bu nöbet ücreti karşılında aylık maksimum 920,86 TL alabilecek.Yine bu personel icap nöbeti karşılığında saatlik ücreti 2,83 TL olacak.Ve bu icap nöbeti karşılığında aylık maksimum 339,60 TL alabilecek.

Ek göstergesi 80 olan Diş tabibi ve eczacıların saatlik nöbet ücreti 6,30 TL olacak.Ve bu nöbet ücreti karşılında aylık maksimum 818,54 TL alabilecek.Yine bu personel icap nöbeti karşılığında saatlik ücreti 2,52 TL olacak.Ve bu icap nöbeti karşılığında aylık maksimum 302,40 TL alabilecek.

Ek göstergesi 60 olan Mesleki yükseköğrenim görmüş sağlık personelinin saatlik nöbet ücreti 4,72 TL olacak.Ve bu nöbet ücreti karşılında aylık maksimum 613,90 TL alabilecek.Yine bu personel icap nöbeti karşılığında saatlik ücreti 1,89 TL olacak.Ve bu icap nöbeti karşılığında aylık maksimum 226,80 TL alabilecek.

Ek göstergesi 50 olan Lise dengi mesleki öğrenim görmüş sağlık personelinin saatlik nöbet ücreti 3,94 TL olacak.Ve bu nöbet ücreti karşılında aylık maksimum 511,59 TL alabilecek.Yine bu personel icap nöbeti karşılığında saatlik ücreti 1,58 TL olacak.Ve bu icap nöbeti karşılığında aylık maksimum 189,60 TL alabilecek.

Ek göstergesi 35 olan Diğer personelin saatlik nöbet ücreti 2,75 TL olacak.Ve bu nöbet ücreti karşılında aylık maksimum 358,11 TL alabilecek.Yine bu personel icap nöbeti karşılığında saatlik ücreti 1,10 TL olacak.Ve bu icap nöbeti karşılığında aylık maksimum 132,00 TL alabilecek.

Ayrıca Yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için yüzde elli oranında artırımlı ödeme yapılır.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.