1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Sağlık personelinin yüzde 60'ı meslek değiştirmek istiyor
Sağlık personelinin yüzde 60'ı meslek değiştirmek istiyor

Sağlık personelinin yüzde 60'ı meslek değiştirmek istiyor

Sağlıkta dönüşümün en büyük mimarlarının sağlık çalışanları tükenmişlikleri arttı.

A+A-

2002 yılından beri AK Parti iktidarı döneminde, vatandaşın sağlığa erişimini kolaylaştırmak üzere başlatılan sağlığa dönüşüm projesi ile birlikte bugün hasta memnuniyetinin yüzde 39’lardan, yüzde 76’lara çıktığı bir dönem yaşandığını ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş sağlıkta dönüşümün en büyük mimarlarının sağlık çalışanları olduğunu söyledi. Bu süreçte sağlık çalışanları insanüstü bir gayret göstererek, Avrupa’daki meslektaşlarından üç katı fazla çalışarak bu hizmeti yürüttüklerini belirten Genel Başkan Metin Memiş yaptıkları araştırmalarda bu süreçte sağlık çalışanlarının tükenmişliklerinin arttığını saptadıklarını kaydetti.

 

 

Yapılan araştırmada sağlık sektöründe çalışanların yüzde 60.8’inin fırsatım olsaydı mesleğimi değiştirirdim dediğini anlatan Memiş bu konunun dikkate alınarak çalışanların tükenmişliğinin azaltılması gerektiğini ifade etti. Sağlıkta dönüşümün tam anlamıyla başarıya ulaşması için sağlık çalışanlarının da mutlu edilmesi gerektiğini kaydeden Memiş, özlük haklarında, ücretlendirmelerde mutlaka yenilik yapılması gerektiğini ifade etti. Mevcut sistemin adaletsiz bir sistem olduğunu belirten Memiş önümüzdeki süreçte sağlık çalışanlarının memnuniyetlerini artıracak sağlık politikalarının mutlaka geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

MEMİŞ: TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş,  4/C’li çalışanlar, vekil ebe-hemşireler ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanlarının kadroya geçirilmesi, 4/B’lilerin geriye dönük sigorta prim kesintilerinin iadesi, sağlık çalışanlarının tamamının fiili hizmet süresi zammından yararlandırılması, ek ödemenin emekliliğe yansıması, görevde yükselme sınavını kazanan 2351 kişinin VHKİ kadrolarına atanması gibi talepleri gerek Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda gerek Sağlık Bakanı ve Çalışma Bakanı ile yaptıkları görüşmelerde dile getirdiklerini belirterek bu taleplerin takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.