1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Sağlık Personelisiniz Eş Durumu Tayinimi Düşünüyorsunuz
Sağlık Personelisiniz Eş Durumu Tayinimi Düşünüyorsunuz

Sağlık Personelisiniz Eş Durumu Tayinimi Düşünüyorsunuz

Mahkeme Eş Durumu Tayini ile alakalı olarak Sağlık Personeli lehine Karar Verdi

A+A-

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan sağlık personeli hemşire özelde çalışan eşinin yanına gidemediği için bağlı bulunduğu Türk Sağlık-Sen tarafından konu mahkemeye taşındı.

Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde hemşire olarak görev yapan sağlık personeli eşinin Eskişehir'de bulunan özel bir şirkette çalışmasından dolayı   çalıştığı hastaneye eş durumundan tayin talebinde bulundu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bu duruma onay verirken, hemşirenin çalıştığı Hacettepe Üniversitesi Hastanesi personelde sıkıntı olması nedeniyle bu tayini reddetti.

Bu durum hemşire olan sağlık personelinin üyesi olduğu Türk Sağlık-Sen tarafından yargıya taşındı. Ankara 18. İdare Mahkemesinde görüşülen davada eş durumu tayini ile ilgili olan mevzuat düzenlemesinde amacın aileyi parçalanmaktan kurtarmak, bireylerini bir arada tutmak ve kamu görevlilerinin ailevi kaygılardan uzak bir biçimde kamu hizmetini verimli sürdürebilmelerini sağlamak olduğuna dikkat çekildi.

Mahkeme Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde tayin talebini reddetmesinin hukuka uyarlılığının bulunmadığına dikkat çekilerek reddedilme işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Konu ile alakalı olarak Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci; "Üniversitelerde çalışan kamu görevlilerinin özlük sorunlarının başında tayin sıkıntısı gelmektedir. Türk Sağlık-Sen olarak yaptığımız bir ankete göre Üniversite çalışanlarının öncelikli talep ettiği özlük haklarında ilk sırayı yüzde 40 ile kurum değişikliği yer almaktadır. Bu hakkı yüzde 30 ile eş durumu tayini izlemektedir. Ailelerin tayin hakkı olmadığı için parçalandığı, kamu görevlilerinin iş ve eş arasında tercihe zorlandığı bir düzen ne yazık ki üniversitelerde mevcuttur. Özellikle Üniversite hastanelerinde personel yetersizilği nedeniyle tayinlerin reddilme işlemleri daha fazla yaşanmaktadır. Bu mahkeme kararı eşi özelde çalışanlar adına bir ümittir. Önemli bir karardır. Mahkemelerin dikkat çektiği ailenin korunmasına kamu kurumlarınında değer vermesini bekliyoruz. Üniversitelerde görev yapan çalışanlarına tayin, özellikle eş durumunda tayin hakkı bir an önce verilmelidir." dedi.

Personel Sağlık Tr Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.