1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Personellerinin Nöbet Ücretlerine Yüzde 100 Zam Hazırlığı
Sağlık Personellerinin Nöbet Ücretlerine Yüzde 100 Zam Hazırlığı

Sağlık Personellerinin Nöbet Ücretlerine Yüzde 100 Zam Hazırlığı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş tarafından yapılan açıklamada Sağlık Bakanı Recep Akdağ’la nöbet ücretlerinin % 100 arttırılması noktasında mutabık kalındığını açıkladı. Çıkacak olan bu torba yasada % 100 zamlı nöbet ücreti için mücadele sürecek.

A+A-

Sağlık Personellerinin nöbet ücretlerine % 100 zam yapılması konusunda torba yasa için mücadele veriliyor. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş tarafından yapılan açıklamaya göre de Sağlık Bakanı ile de nöbet ücretleri konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Avrupa’daki sağlık çalışanlarına kıyasla ülkemizde yetersiz personelden dolayı sağlık personellerinin iş yükünün çok daha fazla olduğu belirtildi. Mesleğin gerekliliklerini yorulmadan ve usanmadan çalışan personeller için torba yasada yüzde 100 nöbet ücreti zammı isteniyor.

550 bin sağlık personeli için yıpranma payı müjdesinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmesinin ardından takipçisi olacağını ve 16 Nisan’dan sonra sürecin takip edileceği belirtildi.

Metin Memiş tarafından yapılan açıklamada daha önceden sağlık çalışanlarının nöbet tutmak istemedikleri belirtilerek geldiğimiz bu noktada artık nöbet tutmak için daha özverili olunduğunu ve nöbet ücretlerinin de çalışanlara yakışır bir noktada olduğu belirtildi. Nöbet ücretlerinin % 100 arttırılması için de mücadelenin süreceği belirtildi.

Sağlık personel istihdamı: Diğer bir konunun da sağlık alanında istihdamın yetersiz olduğu ve bu noktada sağlık personellerinin çok fazla yorulduğu belirtildi. Yeni alımlarla istihdam politikalarının iyi değerlendirilmesi istendi. Sürecin takipçisi olarak sonraki dönemlerde Sağlık Bakanlığından istihdamın arttırılması talep edildi.

Döner sermaye sorunu: Döner sermaye konusunda da doktor havuzu ile sağlık çalışanlarının havuzunun ayrı olması gerektiği belirtildi. Yeni getirilecek bu sistem için sendikanın öncülük edeceği belirtildi. Döner sermayenin aynı havuzda olmasından dolayı paylaşımın hastaneden hastaneye değiştiğini ve aynı oradan pay alınmadığı belirtildi.     

Toplu Sözleşme: 1 Ağustos’ta başlayacak olan toplu sözleşme masasında haklı taleplerin masaya yatırılacağı ve karşılık bulunmadığı taktirde meydanlara ineceklerini belirtti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum