1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlık Raporu Olan Personel Hafta Sonu Çalıştırılabilir mi?
Sağlık Raporu Olan Personel Hafta Sonu Çalıştırılabilir mi?

Sağlık Raporu Olan Personel Hafta Sonu Çalıştırılabilir mi?

Sağlık raporunda nöbet tutamazı olan hemşire hafta sonu çalıştırılıp çalıştırılamayacağına dair mahkemenin kararı……

A+A-

İlçe Devlet Hastanesi'nde Hemşire olarak görev yapan davacının, sağlık sorunu nedeniyle nöbet tutamazı olmasına rağmen hafta sonlarında mesai dışı çalıştırılmak istenmesi üzerine konuyu mahkemeye taşıdı.

Hemşire kendisi ile aynı durumdaki diğer personele yapılan uygulamanın kendisine yapılmadığı, idarenin nöbet hizmetinin adının mesai olarak değiştirilmek suretiyle sağlık kurulu raporunun etkisizleştirmeye çalıştığı ve bu nedenle bu işlemin iptali için dava açmıştır.

Davayı görüşen idari mahkeme, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği hükmü uyarınca da normal mesai saatlerinin hafta içi sekiz saatlik bir çalışmayı kapsadığı, ancak hastane hizmetleri günün yirmidört saatinde devamlılık gösterdiğinden normal mesai saatleri dışındaki saatlerin ve hafta sonu günlerinin (Cumartesi ve Pazar günleri) nöbet ve yatan hastaların bakımı hizmetleri ile sürdürüldüğü, hafta sonu günlerinde memurların yapacağı sağlık hizmeti nöbet olarak isimlendirilmekle, hafta sonu 08:00-17:00 saatleri arasındaki çalışmanın, "hafta sonu normal mesai saatleri" olmayıp nöbet hizmetinin içinde değerlendirilebilecek bir zaman dilimi olduğu ve davacının bu saatler arası nöbet kapsamında bulunan acil nöbeti hizmeti verdiği anlaşılmıştır.

 

Bu durumda, davacı hakkında normal mesai saatleri haricinde çalışmasının ve nöbet tutmasının uygun olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporu olmasına rağmen, mesai dışı çalışma (nöbet hizmeti) olduğu hususunda şüphe bulunmayan Cumartesi günleri 08:00-17:00 saatlerindeki çalıştırılması uygulamasının sona erdirilmesi yönünde karar verdi.

MAHKEME KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum