Sağlık-Sen Sağlık Personeline Fark Ödemesi Müjdesi

Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, sağlık çalışanlarına yönelik fark ödemesi genelgesinin yayınlandığını

261-1
Daha Fazla Göster

Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, sağlık çalışanlarına yönelik fark ödemesi genelgesinin yayınlandığını ve sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi fark ödemelerinin önenmeye başladığını müjdeledi.

Sağlık çalışanlarının maaşından kesilen vergiden kaynaklı kayıpların karşılanmasıyla ilgili 2014-2015 toplu sözleşme kazanımlarımızdan olan fark ödenmesine yönelik kazanımın hayata geçmesini sağlayan uygulama için genelge yayınlandı. Genelge içeriğinde farklı kadrolardan farklı kadro derecelerde sağlık çalışanlarından örnekleme yapılarak örnek hesap tablolarına da yer verildi. Sağlık çalışanlarının büyük bir kısmı, bu farkı Mayıs ayı itibarıyla almaya başlayacak.

 

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, maaşlardan kesilen fazla vergilerin iadesini sağlamakla bir haksızlığa son verilmiş olmakla birlikte ek ödemelerin diğer kurumlarda olduğu gibi gelir vergisinden muaf tutulması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda ek ödemelerin emekli keseneğine tabi tutulmasını da isteyen Karaer, “Sağlık çalışanlarının ek ödemeleri emekli keseneğine tabi tutulmadığından emekli maaşları düşük oluyor. Emekli olan sağlık çalışanı ile diğer kamu görevlileri arasında fark oluyor. Görevleri esnasında fedakarca görev yapan sağlık çalışanları emekli olduklarında bu hizmetlerini karşılayacak emekli maaşı alamıyorlar. Bu haksızlığın da en kısa zamanda giderilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Söz konusu kazanım Toplu Sözleşme Metni’nde şu şekilde yer almıştı: ‘Madde 10- (1) 209 Sayılı Kanunun 5. Maddesi, 2547 Sayılı Kanunun 58. Maddesi ile 2659 Sayılı Kanunun 30. Maddesi uyarınca ek ödemeden yararlananların ek ödeme dahil bir ayda mali haklar kapsamında almış olduğu toplam net ödeme tutarı 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 9. Maddesi uyarınca ek ödemeden yararlanan hizmet sınıfı, kadro ve pozisyon ünvanı, kadro derece ve kademesi, görev yeri, hizmet yılı ve eğitim durumu aynı olanların ek ödeme dahil bir ayda mali haklar kapsamında almış olduğu toplam net ödeme tutarından az olması halinde aradaki fark, döner sermaye bütçesinden ödenir. ‘ uygulaması için hazırlanan genelge yayınlandı.

SOSYO-EKONOMİK GELİŞMİŞLİK DÜZEYİ FARK ÖDEMELERİ YAPILIYOR

Öte yandan; Halk Sağlığı Kurumu, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının ücret kalemleri içerisinde yer alan sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ücretinde 2011 yılından itibaren yapılan hatanın düzeltilmesinden kaynaklanan fark ödemelerinin yapılması için İl Halk Sağlığı Müdürlüklerine yazı gönderdi.

Söz konusu yanlış hesaplama, Sağlık-Sen’in girişimleri ile düzeltilmiş, 2011 yılından itibaren hatalı hesaplanan sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinden kaynaklanan fark ücretlerinin de ödenmesine karar verilmişti.

Halk Sağlığı Kurumu tarafından Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderilen yazıda, aile hekiminin ve aile sağlığı elemanının 2011 yılından beri yanlış hesaplanan sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ücretinin düzeltilerek ödenmesi istendi. Buna göre, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları, söz konusu ücret farklarını 1 Mayıs itibarıyla alabilecek.

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Karaer, yaptığı açıklamada; “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından il müdürlüklerine gönderilen yazıda 01 Temuz 2011 – 31 Mart 2014 tarihleri arasından aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ücret artışının yapılmamasından kaynaklanan fark ödemelerinin Mart 2014 bordrolarının kesinleşmesinden sonra ödenmesi gerektiği bildirildi. Bu durumda ÇKYS üzerinden il ve TC kimlik numarası bazında bordro raporu oluşturularak ödemeler yapılacak. Belirtilen tarihler arasında hak edişleri olmakla birlikte, aile hekimliği sisteminden ayrılmış olanlar da dilekçe ile müracaat ederek hak edişlerini alabilecek. Ödemeler, ikametgâhlarının bulunduğu Halk Sağlığı Müdürlüğünce yapılacaktır. Bu durumda olanların bir dilekçe ile müracaat ederek aile hekimi ve aile sağlığı elemanı olarak çalışmış oldukları tarihi, ili, ilçeyi ve Banka IBAN numaralarını bildirmeleri gerekiyor. Söz konusu yazıda ayrıca, ödemelerin gecikmeye mahal vermeksizin ivedilikle yapılması da istendi” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık-Sen Sağlık Personeline Fark Ödemesi Müjdesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!