1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Sağlık Torba Yasası İlk İncelemesi Anayasa Mahkemesi'nde
Sağlık Torba Yasası İlk İncelemesi Anayasa Mahkemesi'nde

Sağlık Torba Yasası İlk İncelemesi Anayasa Mahkemesi'nde

Anayasa Mahkemesi 6514 Sayılı “ Sağlık Torba Yasası”na ilişkin iptal davasını ilk inceleme kapsamında 9 Nisan 2014 Çarşamba Günü yapacağı toplantı gündemine aldı.

A+A-

Sağlık Torba Yasası”na ilişkin Türk tabipleri Birliği'nin Açıklaması; Anayasa Mahkemesi 6514 Sayılı “ Sağlık Torba Yasası”na ilişkin iptal davasını ilk inceleme kapsamında 9 Nisan 2014 Çarşamba Günü yapacağı toplantı gündemine aldı.

ANAYASA MAHKEME GÜNDEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

6514 sayılı Yasa ile ilgili iptal başvurusu ilk inceleme kapsamında gündeme alınmakla birlikte esas hakkındaki karara kadar telafisi imkansız sonuçlara yol açacak maddelerin yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin bir karar verilmesi de mümkün bulunmaktadır.

 

18 Ocak 2014 günü Resmi Gazete yayınlanan 56 Maddelik Torba Yasa pek çok Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapmıştı.

 

Yasanın içinde hekimlik mesleğinin hasta yararı gözetilerek yapılmasını suç olarak düzenleyen, hekimleri sağlık sermayesinin ucuz iş gücü haline getirmeyi amaçlayan, hekimlerin dinlenme, çalışma haklarını, tıp ve tıpta uzmanlık eğitimini ve sağlık hakkını ihlal eden düzenlemeler de yapılmıştı. Türk Tabipleri Birliği bu maddelerin Anayasa’ya aykırılığına ilişkin bir hazırlık yaparak iptal davası açılması için Anamuhalefet Partisine iletmişti.

 

Hekimler ve toplumun sağlık hakkı adına beklentimiz Anayasa Mahkemesinin sağlık ortamını tahrip eden, evrensel hekimlik ve insan haklarına aykırı Yasa hükümlerinin yürürlüğünün durdurulmasına karar vermesidir.

 

Türk Tabipleri Birliği

Merkez Konseyi

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.