Sağlıkta Kadro Verilmeyen Taşeron Çalışanların Durumu Ne Olacak

Sağlık Bakanlığı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron yasası kapsamında kadro alamayan işçiler için kadro durumu tartışılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı HBYS personelleri için çalışma neden tamamlanamıyor?

49783

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu 2018 Temmuz ayında görevi devretmeden önce taşeron kapsamına alınmayan HBYS bilgi işlem personelleri ile ilgili olarak çalışmanın sürdüğünü belirtmişti.

Kurumlarda maalesef Bakanlık devrinden sonra bir önceki yapılan çalışmalar ya görmezden geliniyor ya da süreç unutturulmaya çalışılıyor. Oysa Bakanlık bünyesinde çalışma yapan birimdekiler de devlet memuru ve çalışmaları yapıyor olması gerekmektedir.

Bu kapsamda TBMM Genel Kurulunda Taşeron kapsamına alınmayan HBSY personelleri ile diğer taşeron personellerin durumları bütçe görüşmelerinde gündeme getirildi. MHP Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan Genel Kurulda bu konuyu da gündeme getirerek Bakanlığın çalışmaya dair gerekli adımı atmasını talep etti.

Taşdoğan’ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekildedir: Taşeron işçiler hastane içerisinde birtakım hizmetleri yaparken kadroya alındılar fakat hastanelerde bilgi işlem HBYS personeli bu uygulamanın dışında kaldı. 10 Temmuz 2018’de Bakanlık devir teslimi sırasında eski bakan HBYS çalışanlarıyla ilgili çalışmanın yeni bakanımız tarafından açıklanacağını belirtmişti.

Sayın Bakanım, HBYS personeli verilen sözlerin tutulmasını bekliyor. Bunun dışında, çeşitli bahanelerle kadro verilmeyen taşeron işçileri bir an önce kadroya alınarak taşeron meselesi tarihe gömülmelidir.

Exit mobile version