1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Sağlıkta Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı! 2019
Sağlıkta Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı! 2019

Sağlıkta Lisans Tamamlama Başvuruları Başladı! 2019

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından 2019 yılı sağlıkta lisans tamamlama başvurular başladı. Önlisans bölümlerinden mezun olanlar için başvuru şartları ve detaylar için tıklayınız.

A+A-

2019 Sağlık Lisans Tamamlama Başvuru ve Tercih İşlemleri başlatıldı. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun Geçici 69 uncu maddesinde şu hükümlere yer verilmiştir: Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında önlisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır hükmü gereği başvurular alınacak.

Öte yandan Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir denilmektedir.

YÖK tarafından belirlenen sağlık önlisans programlarından 19 Kasım 2014 tarihinden önce mezun olan adaylar 2019 Sağlık Lisans Tamamlama Programına başvurabilmektedir.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı için Sağlık Lisans Tamamlama Programına ilişkin başvuru ve tercih işlemleri 24 Temmuz 2019 (Saat:17:00) tarihine kadar YÖK resmi internet sitesi üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapılacaktır.

Başvuru ve tercihlerin yapılması aşamasında, adayların yerleştirme işlemlerine esas olacak önlisans mezuniyet tarihi, mezuniyet alanı ve mezuniyet not ortalamaları YÖKSİS Veri Tabanından otomatik olarak çekilecektir.

Bilgilerinde hata olanların başvuru ve tercih süresi içerisinde mezun oldukları yükseköğretim kurumuna başvurarak bu bilgilerinin düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir.

Adaylar en fazla 20 tercih yapabilecektir. Yerleştirme işlemleri, adayların sağlık önlisans mezuniyet not ortalamalarının 2 katı alınarak hesaplanan yerleştirme puanlarına ve tercihlerine göre sıralamaya tabi tutularak yapılacaktır. Sağlık Lisans Tamamlama kapsamında 2018 yılında programa yerleşen adaylar ile bu kapsamda yerleşip mezun olan adayların yeniden başvurmaları halinde yerleştirme puanları % 50 oranında düşürülerek yerleştirme işlemine alınacaktır.

Lisans programlarına ilişkin belirlenen katkı payı/öğrenim ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Sağlık önlisans mezunlarının sağlıkta lisans tamamlamalarına İlişkin usul ve esaslar, başvuru ekranı ile ilgili sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayınız:

pdf.jpg

2019 Sağlık Lisans Tamamlama kapsamına alınan Önlisans Programları ve tamamlama yapabilecekleri lisans programları için tıklayınız:

pdf.jpg

2019 Sağlık Lisans Tamamlama Programına başvurmak için tıklayınız:

www.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler