Sağlıkta Şiddete Ağır Cezalar İçeren Yasa Teklifi Mecliste Kabul Edildi

Sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin düzenleme için beş partinin ortak önergesi ile Meclis genel kurulunda kabul edildi.

60379
Daha Fazla Göster

TBMM Genel Kurulunda Milletvekillerinin 15 Nisan 2020 tarihli oturumunda mesailerini fedakar sağlık çalışanları için harcadı. TBMM Genel Kurulunda, sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin düzenleme, Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne eklendi.

Özellikle Ülke ve Dünya olarak koronavirüs (covid-19) ile mücadele kapsamında büyük bir özveri ile hayatlarından fedakarlık yaparak savaş veren sağlık personeline karşı şiddet durumunda ağır cezalar içeren yasa teklifi Mecliste grubu bulunan 5 siyasi partinin ortak imzasıyla kabul edildi.

Düzenlemeye göre, kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşlarında görev yapan sağlık personeliyle yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

Söz konusu suçlarda, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak.

Şiddetin vuku bulduğu sağlık kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde, hizmet, ilgili diğer personel tarafından verilecek.

Cezalar Yarı Oranında Artacak

Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

Söz konusu suçlarda, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak.

Şiddetin vuku bulduğu sağlık kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde, hizmet ilgili diğer personel tarafından verilecek.

Bu pandemi sürecinde bir kez daha kıymeti anlaşılan ve bundan sonraki süreçte şiddete maruz kalmamaları dileğiyle MyMemur.Com.Tr olarak bu kanun Tüm Hekimlerimize ve Sağlık çalışanlarımıza için hayırlı olsun.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlıkta Şiddete Ağır Cezalar İçeren Yasa Teklifi Mecliste Kabul Edildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!