1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. Sahil Güvenlik Komutanlığı Kıyafet Yönetmeliği Yayımlandı! 28 Mart 2020
Sahil Güvenlik Komutanlığı Kıyafet Yönetmeliği Yayımlandı! 28 Mart 2020

Sahil Güvenlik Komutanlığı Kıyafet Yönetmeliği Yayımlandı! 28 Mart 2020

Sahil Güvenlik Komutanlığı Kıyafet Yönetmeliği 28 Mart 2020 Tarihli ve 31082 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sahil Güvenlik Komutanlığı Kıyafet Yönetmeliğine dair tüm detaylar My memur haberde.

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından “SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI KIYAFET YÖNETMELİĞİ” 28 Mart 2020 Tarihli ve 31082 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 28 Mart tarihli yayımlanan Sahil Güvenlik Komutanlığı Kıyafet Yönetmeliği kapsamında yapılan yenilikler ve tüm düzenlemeleri “My Memur” olarak bu haberimizde hazırladık.

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan personelin kılık ve kıyafetinde birlik ve beraberliğinin, genel kolluk görevlerinin icrasında ve uluslararası sularda, Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin tanınmalarının, personelin rütbesini, hizmet süresini, sorumluluğunu, yetkinliğini ve başarılarını ifade eden sembolleri, üniforma üzerinde gururla taşımasını sağlayarak kurum aidiyetinin ve motivasyonunun, Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil ettiği bilincini oluşturarak etik değerlere bağlılığının sağlanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay ve uzman erbaşları kapsar.

(2) Birinci fıkra dışında kalan devlet memurları, sözleşmeli personel ve işçiler 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine tabidir.

(3) Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı ile diğer eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler, ilgili kurumunun kıyafet mevzuatında hüküm bulunmaması halinde, bu Yönetmelik kapsamındadır.

(4) Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli sözleşmeli erbaş ve erler bu Yönetmelik hükümlerine tabidirler. Bu personel üniformalarında TSK Kıyafet Yönetmeliğinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli erbaş ve erleri için belirtilen kışlık ve yazlık günlük üniformaları giyer ve işaretleri taşırlar.

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 9/7/1982 tarihli ve 2692 sayılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanununun 23 üncü maddesi, 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6 ncı maddesi ile 12/12/2016 tarihli ve 9742 sayılı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Personel Yönetmeliğinin 55 inci maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;

a) Aksesuar: Üniformanın temel parçalarından olmayan, emirle, ortam şartlarına göre veya ihtiyaç halinde kullanılacak olan şapka, kaşkol, eldiven, kadın çantası ve benzeri parçaları,

b) Bakan: İçişleri Bakanını,

c) Bakanlık: İçişleri Bakanlığını,

ç) Giysi: Üniformanın giysi işlevi gören, gömlek, ceket, pantolon, etek, yelek, rüzgârlık, tişört, ayakkabı, kemer, kravat ve benzeri temel parçalarını,

d) İstihkak: Personel tarafından kullanılmasına ve ilgili mevzuatı kapsamında sarfına yetki verilen giyecek ve teçhizatın cins ve miktarını,

e) İşaret: Üniformanın giysi işlevi gören parçaları dışında kalan, personelin statüsünü, sınıfını, branşını, kimliğini, görevini, birliğini, rütbesini, kıdemini, ödüllerini, yetkinliklerini ve benzeri temsil eden yazı, şekil ve sembolleri,

f) Kanun: 9/7/1982 tarihli ve 2692 sayılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanununu,

g) Kıyafet: Personelin görevlerini icra ederken, üzerinde taşıdığı üniforma, aksesuar ve teçhizatın tamamını,

ğ) Personel: Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay ve uzman erbaşları,

h) Teçhizat: Personelin görevi icabı taşıması veya kullanması zorunlu olan silah dışındaki, kelepçe, telsiz ve bunların kılıfları ile can yeleği, balistik yelek, balistik başlık, palaska, koruyucu ve işlevsel tüm donanımı,

ı) Üniforma: Giysi ve işaretlerden meydana gelen, Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin resmi kıyafetini ifade eder.

Genel hususlar

MADDE 5 – (1) Bu Yönetmelikte belirtilen istisnalar hariç olmak üzere tüm personel hizmet yerinde ve görevi icabı bulunması gereken yerlerde üniformalı bulunur. Personel bu Yönetmelikte kendisi için belirtilen kıyafetleri Sahil Güvenlik Komutanlığının ilgili birimlerinin sağladığı imkânlardan temin etmek zorundadır. Bu nedenle görevlendirmelerde personelde kıyafetinin eksik olması geçerli bir mazeret olarak kabul edilmez. Personel hizmet yerine intikal ederken ve hizmet yerinden dönerken, güvenlikle ilgili kısıtlamalar hariç, üniformalı olabilir.

(2) İcra edilen faaliyetlerin koordinesini yapan birimler tarafından faaliyetlerin hangi kıyafetle icra edileceği, günlük, tören, davet, kolluk üniforması veya sivil kıyafet, spor kıyafeti ve benzeri şekilde, emirle veya iletişim araçları ile faaliyete katılacak personele duyurulur.

(3) Kıyafetler üzerinde bu Yönetmelikte izin verilenler haricinde hiçbir aksesuar, rozet, nişan, iğne, sembol ve benzeri taşınmaz. Giysileri bedene uydurabilmek için tadilat yapılabilir, ancak modelini değiştirecek tadilatlar yapılamaz.

(4) Bu Yönetmelikle zorunlu olan veya izin verilen, takı, iğne, işaret, aksesuar, teçhizat, saç, makyaj ve benzeri uygulamalar; özellikle yüzer ve uçar unsurlar gibi kolluk, gemicilik ve teknik hizmetlerin yoğunlukta olduğu ortamlarda, iş güvenliği ve emniyet kaza önleme tedbirleri söz konusu olduğunda, birlik komutanı veya faaliyetin sorumlu komutanı tarafından verilecek emirle uygulanmaz veya kısıtlanır.

(5) Branş ve rütbe işaretleri sökülmek suretiyle resmi üniformalar sivil kıyafete dönüştürülerek kullanılamaz; resmi pantolon, sivil gömlek, kazak, ceket gibi şeylerle birlikte giyilemez; kadın personelin şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları ve kısa kollu üniformalarda içlerine giydikleri resmi üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, resmi üniformalarının içerisine ve üzerine sivil giysi, sivil palto, pardösü veya benzerleri giyilemez.

(6) Her yıl yazlık kıyafetler Mayıs ayının on beşine en yakın pazartesi günü, kışlık kıyafetler Ekim ayının on beşine en yakın pazartesi günü giyilir. Mevsim itibarıyla istisnai durumlar gösteren yıl ve bölgelerde yazlık ve kışlık kıyafetlerin giyilmesine, bölgedeki Deniz Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı birimleri de dikkate alınarak, merkezde Sahil Güvenlik Komutanlığınca, taşra teşkilatında Grup veya Bölge Komutanlıklarının teklifi üzerine Valilerce karar verilir.

(7) Personelin hizmet yerinde veya topluca bulunduğu yerlerde üniforma olarak tek tip görüntüyü sergilemesi esastır. Gereken durumlarda birlik komutanı veya faaliyetin sorumlu komutanı tarafından aynı üniforma seçeneğinin giyilmesi ve aynı aksesuarların kullanılması konusunda emir verilebilir.

Sivil kıyafet

MADDE 6 – (1) Hangi makam, kadro ve görevde bulunanların sivil kıyafet giyeceği, Sahil Güvenlik Komutanının onayı ile belirlenir.

(2) Kadın personel hamileliğini uzman tabip raporuyla belgelemek koşuluyla, hamileliği süresince sivil kıyafet giyebilir.

(3) Personel, icra edilen sosyal faaliyetlerde, emirle sivil kıyafet giyebilir. Bu durumda, verilen emirde sivil kıyafetin tipi tarif edilir.

(4) Yurt dışı görevleri kapsamında, önceden farklı bir bildirim yapılmadıysa, uçak yolculukları dâhil, personelin sivil katılacağı faaliyetlerde erkekler kravatlı takım elbise, kadınlar ise takım elbisenin dengi uygun bir kıyafet giyerler.

Yönetmelik tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler