1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Yapıyor 17 Eylül 2018
Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Yapıyor 17 Eylül 2018

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Yapıyor 17 Eylül 2018

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı en az lise mezunu 2018 yılı uzman erbaş alımları kapsamında başvuru kılavuzu yayımlandı. Başvurular 17 - 27 Eylül 2018 tarihleri arasında olacak.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımları bilgilendirme kılavuzu Sahil Güvenlik Personel Başkanlığı tarafından yayımlandı. Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Alımı 17 Eylül ile 27 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak.

Sahil Güvenlik Komutanlığında istihdam edilmek üzere uzman erbaş alımı kapsamında başvuru şartları şu şekildedir: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak, En az lise mezunu olmak, Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak, Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak gerekiyor.

Uzman erbaş alımı yaş şartı! 2018 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1991 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir) gerekiyor.

Halihazırda sözleşmeli er olarak görev yapanlarla ilgili yaş şartı! Başvuru tarihleri içerisinde (17-27 eylül 2018) sözleşmeli er olarak ilk sözleşmesini (3 yıllık) tamamlayan ve müteakip sözleşme süreleri içerisinde bulunan ve 01 ocak 2018 itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olanlar (01 ocak 1989 ve sonrasında doğanlar) başvuru yapabilecektir. (sözleşmeli erbaş ve er yönetmeliği madde 28-(1)) sözleşme süresi sona ermiş olup, sözleşme yenilemeden sözleşmeli erlikten ayrılanlar için yaş uygulaması geçerli değildir.

Uzman erbaş alımı askerlik şartı! Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak, Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, başvuru tarihinin ilk günü itibariyle terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (17 Eylül 2013 tarihi ve sonrasında terhis olanlar) gerekiyor.

Askerlik hizmetini yapmakta iken başvuranlar için, askerlik hizmetini yaptığı birlik tarafından Uzman Erbaş Yönetmeliğine istinaden hazırlanan “UZMAN ERBAŞ OLACAKLAR İÇİN NİTELİK BELGESİ”ni olumlu olarak almak (Bu belgenin “Uzman Erbaş Olur” kanaatli olması gereklidir) gerekiyor.

Uzman erbaş alımı sınav hükmü! Yapılacak yazılı sınav (genel kültür ve meslek bilgisi), ön sağlık muayenesi, fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri, uygulamalı mesleki bilgi sınavları ile mülâkat sınavlarında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek gerekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak (başvuru yapan tüm adayların durumları diğer Kuvvet Komutanlıkları ile J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı tarafından sorgulatılmakta, bu durumda olmasına rağmen başvuru yapan adayların başvuruları hangi aşamada olursa olsun (atamaları yapılmış olsa dahi) iptal edilmektedir.) gerekiyor.

Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak, Askerlik hizmeti sırasında üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir veya üste fiilen taarruz, fesat ve isyan suçları ile 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 148’nci maddesinin birinci fıkrasında yazılı suçlardan hükümlü bulunmamak gerekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş askerliğinin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak gerekiyor.

Uzman erbaş alımı sağlık hükmü! Tam sağlam olmak ve sınavlar sonrasında sevk edilecekleri hastanelerden branşına uygun sağlık raporu almak, ayrıca branş özelliklerine göre gereken koşulları karşılamak (Adaylar; sevk edildiği hastanede sağlık kurullarınca kendilerine verilen ön raporlara ön rapor tarihinden itibaren 3 gün içinde itiraz edebilir ve hastaneye sevk edildikleri tarihten itibaren 1 ay içerisinde ön sağlık kurulu raporlarını Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim etmekle sorumludurlar. Bu süreden sonra gelecek raporlar dikkate alınmayacaktır.) gerekiyor.

Alım yapılacak branşa uygun ihtisasa sahip olmak gerekiyor. Başvuru kılavuzunda detaylar mevcuttur.

Boy şartı!  En az 164 cm. boyunda olmak koşuluyla, Başvuru kılavuzu Sayfa-11’de yer alan boy ve kilo oranları tablosunda belirtilen değerler içerisinde bulunmak (Ağırlık, şortlu/eşofmanlı vücut ağırlığıdır. Boy, çıplak ayakla ölçülür.).

Yabancı uyruklu kişilerle evlenenlerden; bu evlilikleri, 12 Mart 1997 gün ve 22931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte belirtilen esaslar dâhilinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından uygun görülmeyenler ile; başvuru ile atama yapılıncaya kadar geçen süre içerisinde çeşitli nedenlerle Türk vatandaşlığından çıkartılanların başvuruları kabul edilmez veya iptal edilir. Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler