1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Alımına Kimler Başvurabilir? 17 Eylül 2018 Başlıyor
Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Alımına Kimler Başvurabilir? 17 Eylül 2018 Başlıyor

Sahil Güvenlik Uzman Erbaş Alımına Kimler Başvurabilir? 17 Eylül 2018 Başlıyor

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru kılavuzu yayımlandı. Başvurular haftaya başlıyor. Peki uzman erbaş alımına kimler başvurabilir?

A+A-

İçişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı 2018 yılı uzman erbaş alımları bilgilendirme kılavuzu yayımlandı ve başvuru tarihleri belli oldu. Başvurular 17 ile 27 Eylül 2018 tarihleri arasında olacak ve 10 gün sürecek. Peki haftaya başlayacak olan Sahil Güvenlik uzman erbaş alımına kimler başvuru yapabilir?

Yaş uygulaması kimler için geçerli olmayacak? Başvuru tarihleri içerisinde (17-27 Eylül 2018) sözleşmeli er olarak ilk sözleşmesini (3 yıllık) tamamlayan ve müteakip sözleşme süreleri içerisinde bulunan ve 1 Ocak 2018 itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olanlar (1 Ocak 1989 ve sonrasında doğanlar) başvuru yapabilecektir. Sözleşme süresi sona ermiş olup, sözleşme yenilemeden sözleşmeli erlikten ayrılanlar için bu maddedeki yaş uygulaması geçerli değildir.

Topçu alımı için özel şartlar! Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın Topçu, Tank/Tankçı (mürettebat), Torpidocu, sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak.

Motorcu alımı için özel şartlar! Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığında “Motorcu veya Motorbot İşletmeni” sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak gerekiyor.

Meslek Yüksekokullarının; Motor, Motor Otomotiv, Motorlu Araçlar Teknolojisi ile Gemi Makineleri İşletme bölümü mezunu olmak gerekiyor.

Fakültelerin; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği ile Otomotiv Mühendisliği bölümü mezunu olmak gerekiyor. Yukarıdaki 3 paragrafta yer alan şartlardan herhangi birini taşımak gerekiyor.

Telsizci alımı için özel şartlar! Askerlik hizmetini Kuvvet Komutanlığına bakılmaksızın Telsiz, Telem, Muhabere sınıf/branş/ihtisasında yapmış veya yapıyor olmak ve buna ilave olarak meslek yüksekokullarının Bilgisayar Programcılığı veya Bilgisayar Teknolojisi bölümü mezunu olmak gerekiyor.

Bir başka deyişle; aday hem Telsiz/Telem/Muhabere sınıf/branş/ihtisasının birinde askerliğini yapmış veya yapıyor olacak, hem de Bilgisayar Programcılığı veya Bilgisayar Teknolojisi bölümlerinin birinden (önlisans) mezun olacak.

Kurbağa adam alımı için özel şartlar! Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığında Kurbağa adam sınıf/branş/ihtisasta yapmış veya yapıyor olmak gerekiyor.

NOT-1: Asgari 1 dakika su üstünde durabilme ve herhangi bir şekilde 25 metre yüzebilmek gerekiyor. Topçu, motorcu ve telsizci için gereklidir.

NOT-2: Su üzerinde elleri kullanmadan 2 dakika sabit durabilme, 50 metre kurbağalama yüzebilme, 50 metre yan stilde yüzebilme, 50 metre serbest yüzebilme, 4 metre derinliğe serbest dalarak manken çıkarma ve su altına dalarak en az 20 metre ilerleyebilmek  gerekiyor. Motorcu, telsizci ve kurbağa adam için gereklidir.

NOT-3: Adayların yukarıdaki tablodaki gerekleri karşılamanın yanı sıra, bu kılavuzun 3’üncü maddesinde yer alan başvuru şartlarının tamamını da sağlaması gerekmektedir. Topçu, motorcu ve telsizci için gereklidir.

NOT-4: Başvurusunu terhis belgesindeki askerlik sınıf/branş/ihtisasına göre yapan adayların, terhis belgelerinde sınıf/branş/ihtisas kodlarının açık isimlerinin de yazması değerlendirme yönünden önem arz etmektedir. Terhis belgesinde sadece sınıf/branş/ihtisas kodu yazan adayların başvuruları değerlendirilemeyecek ve bu husustaki sorumluluk adayın kendisinde olacaktır. Topçu, motorcu ve telsizci için gereklidir.

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımları genel şartları! Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak, en az lise mezunu olmak, Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak, askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak gerekiyor.

Halihazırda sözleşmeli er olarak görev yapanlarla ilgili YAŞ şartı! Başvuru tarihleri içerisinde (17-27 eylül 2018) sözleşmeli er olarak ilk sözleşmesini (3 yıllık) tamamlayan ve müteakip sözleşme süreleri içerisinde bulunan ve 01 ocak 2018 itibariyle 29 yaşını bitirmemiş olanlar (01 ocak 1989 ve sonrasında doğanlar) başvuru yapabilecektir. (sözleşmeli erbaş ve er yönetmeliği madde 28-(1)) sözleşme süresi sona ermiş olup, sözleşme yenilemeden sözleşmeli erlikten ayrılanlar için yaş uygulaması geçerli değildir. 2018 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1991 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir) gerekiyor.

Uzman erbaş alımı ASKERLİK şartı! Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak, Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, başvuru tarihinin ilk günü itibariyle terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (17 Eylül 2013 tarihi ve sonrasında terhis olanlar) gerekiyor.

Askerlik nitelik belgesi şartı! Askerlik hizmetini yapmakta iken başvuranlar için, askerlik hizmetini yaptığı birlik tarafından Uzman Erbaş Yönetmeliğine istinaden hazırlanan “UZMAN ERBAŞ OLACAKLAR İÇİN NİTELİK BELGESİ”ni olumlu olarak almak (Bu belgenin “Uzman Erbaş Olur” kanaatli olması gereklidir) gerekiyor.

Uzman erbaş alımı için ne tür sınavlar olacak? Yapılacak yazılı sınav (genel kültür ve meslek bilgisi), ön sağlık muayenesi, fiziki kabiliyet ve değerlendirme testleri, uygulamalı mesleki bilgi sınavları ile mülâkat sınavlarında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek gerekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak gerekiyor.

Uzman erbaş alımı cezai hükümler! Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak, Askerlik hizmeti sırasında üste hakaret, emre itaatsizlikte ısrar, mukavemet, amir veya üste fiilen taarruz, fesat ve isyan suçları ile 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 148’nci maddesinin birinci fıkrasında yazılı suçlardan hükümlü bulunmamak gerekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş askerliğinin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak gerekiyor.

Uzman erbaş alımı sağlık şartı! Tam sağlam olmak ve sınavlar sonrasında sevk edilecekleri hastanelerden branşına uygun sağlık raporu almak, ayrıca branş özelliklerine göre gereken koşulları karşılamak (Adaylar; sevk edildiği hastanede sağlık kurullarınca kendilerine verilen ön raporlara ön rapor tarihinden itibaren 3 gün içinde itiraz edebilir ve hastaneye sevk edildikleri tarihten itibaren 1 ay içerisinde ön sağlık kurulu raporlarını Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim etmekle sorumludurlar. Bu süreden sonra gelecek raporlar dikkate alınmayacaktır.) gerekiyor.

Uzman erbaş alımı boy ve kilo şartı!  En az 164 cm. boyunda olmak koşuluyla, Başvuru kılavuzu Sayfa-11’de yer alan boy ve kilo oranları tablosunda belirtilen değerler içerisinde bulunmak (Ağırlık, şortlu/eşofmanlı vücut ağırlığıdır. Boy, çıplak ayakla ölçülür.).

Yabancı uyruklu kişilerle evlenenlerden; bu evlilikleri, 12 Mart 1997 gün ve 22931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte belirtilen esaslar dâhilinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından uygun görülmeyenler ile; başvuru ile atama yapılıncaya kadar geçen süre içerisinde çeşitli nedenlerle Türk vatandaşlığından çıkartılanların başvuruları kabul edilmez veya iptal edilir. Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler