1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Salgın Sonrasında Türkiye Yeni Tedarikçi Üs Olabilir
Salgın Sonrasında Türkiye Yeni Tedarikçi Üs Olabilir

Salgın Sonrasında Türkiye Yeni Tedarikçi Üs Olabilir

2019’un son aylarında ortaya çıkan ve günümüze kadar etkisi her geçen gün arttıran, Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs, salgın sonrası planların da büyük ölçüde değişmesini beraberinde getirebilir.

A+A-

Türkiye, salgın dönemindeki başarısı ile diğer birçok ülkeye göre daha az hasarlı olarak dönemi geride bırakmaya çalışırken, uzmanlar salgın sonrasında taleplerin Çin’den kaymaya başlayabileceğini, dünya ticaretinde yepyeni dengelerin oluşabileceğine ihtimal veriyor.

Türkiye Çin’in Yerine Geçebilir

COVID-19 sonrasında oluşacak yeni dinamiklerden birinin de, tedarikçi üs ülkeler anlamında olması bekleniyor. BU anlamda da pandemi sonrasında Çin’den ziyade, tedarik zincirlerinin merkezi olunması açısından Türkiye önemli bir fırsatı değerlendirebilir. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın ihracat potansiyellerine göre belirlemiş olduğu Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi’nde, Türkiye 189 ürün ile listenin ilk sırasında kendine yer buldu. Endeks başkanı Suma Chakrabarti, Türkiye’nin küresel tedarik anlamında salgın sonrasında merkez olmaya aday olduğunu belirtmişti.

Pasta Payı 500 Milyon Dolar

Türkiye’nin 2020 yılında Çin’den kaçmakta olan tedarik sermayesini kendine çekmesi için önünde önemli bir fırsat yer alıyor. Tedarik içerisinde bulunan ekonomilerin, minimum 500 milyon dolarlık pasta payına sahip olduğu biliniyor. Bu nedenle de salgın sonrasında Türkiye’ye kaymaların Çin’den daha da hızlı bir şekilde gerçekleşmesi, bu sayede yeni tedarikçi üs ülkelerden birinin Türkiye olması da beklentiler arasında yer alıyor.

Türkiye ekonomisinin geçmişten günümüze yaşadığı ekonomik krizler nedeniyle direnç kazanması, bu anlamda eli güçlendiren bir etken olarak gösteriliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.