1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Salgın Sürecinde Yeni Önlemler Hayata Geçirilecek!
Salgın Sürecinde Yeni Önlemler Hayata Geçirilecek!

Salgın Sürecinde Yeni Önlemler Hayata Geçirilecek!

Salgından dolayı hayata geçirilen üç ay işten çıkartmama kuralı üç hafta sonra sona eriyor.

A+A-

Önlemlerde İkinci Faz Kararları Yolda

Yeni tip koronavirüs covid-19 salgının ile ilgili Türkiye’nin mücadelesinde hayata geçirilen işverenlerin, çalışanlarını üç ay işten çıkartamamalarına karar verilmişti. Koronavirüse karşı alınan ekonomik hayata dair önlemlerde ikinci faza geçilmesine az bir süre kaldı. Yeni önlemler kapsamında işten çıkartma yasağının üç ay daha uzatılacağı düşünülüyor. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren geçilen normalleşme süreci için planlananlar hızla uygulamaya alınırken, daha önceki süreçte alınan kararlar yinelenecek. Bazılarında süreler uzatılacak, bazılarında değişiklikler yapılacak. İkinci faz önlemleri ile ilgili çıkartılacak olan cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkartılacak, bazı kanunlarda değişikliğe gidilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği İşsizlik Maaşı Süresinden Düşülmeyecek

Ekonomik önlemlerden olan Kısa Çalışma Ödeneği’nde çalışanların işsizlik maaşı hak edişlerinde süreden indirim yapılıyor. 6 ay işsizlik maaşı hakkı olan bir çalışan, 3 ay Kısa Çalışma Ödeneği alması halinde 3 aylık işsizlik maaşı hakkı kalıyor. Habertürk’te yer alan bir haberde alınacak yeni karara göre Kısa Çalışma Ödeneği süresinin uzatılacak ve işsizlik maaşı süresinden düşülmeyecek.

Çalışanının Primlerini Devlet Ödeyecek

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile devreye alınacak olan yeni önlemlerle Kısa Çalışma Ödeneği’nden ücretsiz izinlere kadar pek çok yeni karar alınacağı belirtiliyor. Ücretsiz izne çıkan çalışanın, normal çalışma düzenine dönmesi durumunda sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyerek işverene destek sağlayacak.

1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 tarihleri arasında işten çıkarttığı çalışanını işe alan işverene istihdam desteği sağlamak adına primleri devlet tarafından karşılanacak.

Yeni çalışanı istihdam eden işverenleri ilgilendiren düzenlemeler de yapılacak. İstihdam maliyetinin yüzde 40’ını devlet karşılayacak.

Esnek Çalışma Yaygınlaştırılacak işverenler yapılacak değişikliklere göre 25 yaşından küçük ya da 50 yaşından büyük kişileri sözleşmeli olarak işe alabilecekler. İşverenler sözleşme bitiminde ihbar ya da kıdem tazminatı ödemek zorunda olmayacaklar.

25 yaşından küçük vatandaşların 1 ayın 10 günü çalıştırılabilecek. Bu kişiler için işveren sadece günlük 1.96 lira sigorta pirimi ödeyecek.

50 yaşından büyük vatandaşların sözleşmeli olarak çalıştırılması halinde gelir vergisi istisnası uygulanacak. Bu kişilerin çalışmadıkları sürelerin primleri devlet tarafından ödenerek emekliliklerine katkı sağlanacak. Yani ayın 15 günü çalışan bir kişi 30 gün çalışmış kabul edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.