Sanatçı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Sanatçı olmak yaş veya diğer unsurlar fark etmeksizin 7'den 70'e pek çok kişinin kurduğu bir hayal olarak bilinmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63369
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu bağlamda da geçmişten günümüze birçok kişi çeşitli alanlarda uzmanlaşmak ve sanatçı olmak için araştırmalar yapmaya devam etmektedir.

Sanatçı olmanın ince detayları olduğu kadar bazı bilinen ve aslında yazılı olmayan kurallar da bulunmaktadır. Tüm bu unsurlara dikkat ederek gereken adımları atmak kişilere her zaman için artı değer sağlayacaktır.

Sanatçı Nedir?

Sanatçı Nedir?
Sanatçı Nedir?

Herhangi bir düşünceyi, olguyu veya görselliği en güzel ve özgün hali ile yansıtan kişilere sanatçı denmektedir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken unsurların başında her yaratıcı düşüncenin damat olarak nitelendirilen şansının bulunmalıdır. Bu bağlamda öğretim ve özgün düşünce en kilit rolleri oynamaktadır. Bu iki unsuru karşılayan bireyler, aynı zamanda görsel ve işitsel bağlamda da estetik öğeler üretebilmektedir.

Sanatçı olmak için elbette ki; sadece yaratıcı düşünme ve özgün eserler ortaya koyma faktörleri geçerli bir sebep sayılmamaktadır. Bunların yanı sıra gereken eğitimi alarak topluma önemli eserler ve düşünceler kazandırma yolunda önemli bir adım atılmış olur. Eğitim tamamlamak için de tercih edilecek olan en önemli faktör devlet konservatuvarları olarak bilinmektedir. Devlet konservatuarlarını kazanmayı Başaran adaylar, sanatçı olma yolunda oldukça önemli bir adım atmış olur. Sanatçıların eğitim almalarını oldukça özel kılan Devlet Konservatuarı’na giriş adına da bazı kriterler bulunmaktadır.

Sanatçı Olmak İçin Gereken Nitelikler

Sanatçıların sahip olması gereken nitelik ve kriterler toplum içerisinde kabul görmelerine hızlandıran faktörler olarak bilinir Bunun yanı sıra bireylerin sanatçı kimliğini yansıtmaları adına gerçekçilik unsurunu da sahip olmaları gerekmektedir. Elbette sanatçı olmak için bazı belli başlı genel geçer kurallar yer almaktadır. Özellikle toplum içerisinde saygın bir konumda bulunmak adına sanatçılar bazı unsurlara dikkat etmelidir.

 • Sanatçılar toplumun önünde olmalıdır. Topluma yön gösteren, toplumun yönlendirmesini sağlayan kişiler sanatçılar olmalıdır. Bu isimlerin toplumdan ayrılmasının ve sanatçı kavramı adı altında birleşmesinin en önemli nedenlerinden biri budur. Bunun yanı sıra topluma ışık tutmaları, sanatçıları farklı kılan en önemli detayların başında gelmektedir.
 • Sanatçılar, toplumun yolunu aydınlatmalıdır. Sanatın işlevlerini yerine getirmeleri kadar, toplumun düşüncelerini yansıtmaları da halk arasında karşılık bulmalarını sağlamaktadır.
 • Sanat için ortam son derece önemlidir. Geçmiş yüzyıllardan bugüne kadar, toplumlarda her zaman için sabit kalan bir unsur olmuştur. Bu anlamda da, Ortaçağ’dan günümüze kadar bambaşka sanat dallarının fikir temsilcilerinin olduğunu görmek mümkündür. Toplumun gelişmişlik düzeyiyle de alakalı olarak, sanatın o toplumda o kadar gelişmişlik düzeyine erişme şansı bulunmaktadır.
 • Sanatçılar, özgür toplumlarda her zaman için en farklı sanat değerlerini temsil etmişlerdir. Bu nedenle, sanatçılar özgürlüğe düşkün olarak fikirlerini sonuna kadar savunmalıdır. Toplumun içinden çıkarak kitlelere aydınlık eden bu isimler, belirli bir düşünceye bağlı olarak sanatlarını icra etmelidir.
 • Yaptıkları eserleri, sadece bulundukları ülkeye dair düşünmemelidir. Sanatçı, yaptığı her eserde, her sanat dalında uluslararası bir havuza hitap edebilmektedir. Bu nedenle sanatçı, geniş çaplı düşünmelidir.
 • Sanatçılar din, dil ve ırk ayrımı içerisinde olmamalıdır. Evrensel olarak düşündükleri dünyaya hitap etmek, fikirlerini yansıtmak ve toplumda ön plana çıkmak için, fikirlerini her zaman için kalıcı kılmalıdır.
 • Sanatçılar estetik duygulara sahip olmalıdır. Toplumun önünde bayrak taşıyıcı olarak liderlik özelliklerinin de bulunması şarttır. Sanatlarını hangi dallarda icra ederlerse etsinler, sanatçılar her zaman için toplum faydası gözeterek çalışmalarını sürdürmelidir.

Sanatçı Nasıl Olunur?

Sanatçı Nasıl Olunur?
Sanatçı Nasıl Olunur?

Küçük veya büyük yaş grupları fark etmeksizin, hayatın her anında sanata ilgi duyabilmek mümkündür. Bu anlamda da sanatçılar, icra ettikleri mesleği en iyi şekilde sürdürmek adına çalışmalarını devam ettirir. Elbette ki sanatçı kimliği adı altında gereken eğitimi almak adına bazı yeterlilikler bulunmaktadır. Bu yeterlilikler çerçevesinde de, bireyler eğitim süreçlerini en faydalı şekilde tamamlamalıdır. Sanatçı olmak için, devlet konservatuvarları ana odak noktasıdır. Konservatuvar bünyesinde görülen eğitim ile beraber, farklı yetkinlikler kazanma şansı da elde edilir.

Konservatuvarlar sadece devlet bünyesinde sınırlı olmayıp, vakıf konservatuvarları çerçevesinde de okullar bulunmaktadır. Eğitimini hangi bünyede almak istediğine karar veren sanatçı adayları bazı engelleri aşarak okullara dahil olabilmektedir.

Konservatuvara Kimler Girebilir?

Devlet veya vakıf konservatuvarları, sanatçıların yetişmesi anlamında ana göreve sahip durumdadır. Konservatuvar eğitimlerini tamamlayan bireyler, okuldan çıktıktan sonra eğitimini aldıkları alanda bir kariyer hedefleyebilir. Fakat okula girmek için önemli şartlar bulunmaktadır. Vakıf üniversitelerinin talep ve kriterleri çeşitli nedenlere bağlı olarak değişse de, devlet konservatuvarları aşağı yukarı aynı kriterlere sahip durumdadır. Bu anlamda da, bireyler devlet konservatuvarlarında eğitimler alarak hayal ettiği mesleğe kavuşabilir.

Devlet konservatuvarları çerçevesinde üniversiteler, bazı yeterliliklere göre seçim yapmaktadır. Öncelikli olarak üniversite sınavında geçerli puanı almak şart iken, ardından bu konservatuvarlarda özel yetenek sınavları yapılmaktadır. Adayların üniversite sınavları sonrasında özel yetenek sınavlarında da tam puan almaları elzemdir. Birçok üniversite, 21 yaşının üstündeki her sanatçı adayını özel yetenek sınavına sokmaktadır.

Konservatuvarda Özel Yetenek Sınavı Nedir?

Konservatuvarda Özel Yetenek Sınavı Nedir?
Konservatuvarda Özel Yetenek Sınavı Nedir?

Üniversitelerin, konservatuvar bünyesinde eğitim verdiği bölümler için ayrı ayrı düzenlediği yetenek sınavları bulunmaktadır. Bu sınavlar bir veya birden fazla aşamalı bir şekilde karşımıza çıkabilir.

Üniversitelerde jüri karşısında tiradı oynama, sahne uygulamaları, oyunculuk yeteneği, hareket sınavı, sahne sınavı ve doğaçlama gibi daha alternatifi arttırılabilecek onlarca farklı uygulama yer almaktadır. Adaylar, bu sınavları toplu bir şekilde başarmasının ardından özel yetenek sınavını geçmiş sayılmaktadır. Jüri kararı ile belirlenen konservatuvar sınavları sonucunda, bireylerin üniversiteye kabul edilip edilmediği belirlenmektedir.

Hangi Üniversiteler Konservatuvar Alımları Yapmaktadır?

Devlet konservatuvarları üst kısımda da belirtildiği gibi çeşitli sınavlara tabii tuttukları adayların arasında seçim yapmaktadır.

 • İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
 • Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
 • Kocaeli Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü
 • Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
 • Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Türkiye’de bilinen başlı başına konservatuvar alımları yapan devlet üniversiteleri bu şekildedir.

Konservatuvar Bölümleri

Konservatuvara girmeyi başarmış olan öğrenciler, müzik, müzikoloji ve sahne sanatları gibi farklı dallarda seçim yapabilmektedir. Bireyler, bu seçimler çerçevesinde de alt ilgi alanları arasında tercih yapabiliyor. Bu bağlamda eğitim hayatını bitirmeleri ile beraber başarımı kanıtlayan mezuniyet belgesi, konservatuvar bünyesinde alınabilmektedir.

Müzik bölümünü tercih eden adaylar,

 • Kompozisyon
 • Orkestra Şefliği
 • Yaylı Çalgılar
 • Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar
 • Piyano
 • Arp
 • Gitar
 • Bestecilik
 • Kompozisyon
 • Bando Şefliği
 • Caz gibi kategorilerde eğitim alabilmektedir.

Müzikoloji dalında ise, genel müzikoloji, etnomüzikoloji ile folklor alanlarında ders alınmaktadır.

Sahne sanatlarını tercih eden adaylar da

 • Tiyatro
 • Bale
 • Modern Dans
 • Opera
 • Şan
 • Koreloji gibi ana sanat dallarında eğitim alabiliyor.

Sanatçılar Ne Kadar Maaş Alır?

Sanatçılar Ne Kadar Maaş Alır?
Sanatçılar Ne Kadar Maaş Alır?

Sanat, oldukça geniş çaplı bir anabilim dalıdır. Bu nedenle, sanatçı olarak konservatuvarlardan çıkmış olan kişiler, seçmiş olduğu uzmanlık alanına göre farklı ücretler kazanmaktadır. Bu konuda net bir ortalama verilememektedir. Mezun sanatçılar, kariyerleri ilerledikçe gelirlerini arttırabilmektedir.

Mühendis Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sanatçı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!