Sandık Emeklilerine Bayram İkramiyesi Verilmemesi Bakan Selçuk’a Soruldu

Antalya Milletvekili Feridun Bahşi tarafından Sandık emeklilerine bayram ikramiyesinin verilmiyor olması hakkında soru önergesi verildi. Soru önergesi ve sandık emeklilerine dair detaylar için tıklayınız.

featured

İYİ Parti Antalya Milletvekili Anayasa Komisyonu Üyesi Sayın Feridun BAHŞİ tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için yeni soru önergesi verildi.

Verilen soru önergesi ile 8 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7143 sayılı Kanunun 23. maddesi ile, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na “ek 18.madde” ilave edilmiş olup maddenin 1. fıkrası;

“Sosyal Güvenlik Kurumunca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000’er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir hükmü gereğince SGK tarafından kendi emeklilerine bayram ikramiyesi ödemesi yapılacaktır” demektedir.

Maddenin 7. fıkrası “Bu madde kapsamında yapılacak ödemeleri karşılamak amacıyla, gerekli olan tutar, yazılı talebe istinaden ayrıca fatura aranmaksızın Hazinece Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödenir” hükmünde olup, buna göre de SGK tarafından yapılacak ödemeler Hazine tarafından karşılanacaktır.

Ancak söz konusu yasal düzenlemeye, 506 sayılı Kanunun Geçici 20. maddesi kapsamındaki sandık emeklileri dahil edilmediğinden, bu maddeye göre ikramiye ödemesi yapılamamaktadır. Buna göre;

Anayasanın eşitlik ve Sosyal hukuk devleti ilkesi gereği emekliler arasında ayrımcılık yapılmaması için sandık emeklilerini de yasa kapsamına alıp hazine tarafından ikramiye ödemesi yapılması konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki sandıklar:

GEÇİCİ MADDE 20 – 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birlikler personeli için kurulmuş bulunan sandıkların iştirakçileri ile aylık veya gelir bağlanmış olanlar ile bunların hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna devir tarihini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir. Devir tarihi itibarıyla sandık iştirakçileri bu Kanun kapsamında sigortalı sayılırlar.

sandik-emeklilerine.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sandık Emeklilerine Bayram İkramiyesi Verilmemesi Bakan Selçuk’a Soruldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!