1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sanko Üniversitesi Farkındalık Eğitimleri
Sanko Üniversitesi Farkındalık Eğitimleri

Sanko Üniversitesi Farkındalık Eğitimleri

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4'üncü sınıf öğrencileri birey, aile ve toplum sağlığını korumaya yönelik etkinlikler...

A+A-

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4'üncü sınıf öğrencileri birey, aile ve toplum sağlığını korumaya yönelik etkinlikler düzenliyor.

Farkındalık eğitimi, Halk Sağlığı Hemşireliği Dersi kapsamında, öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Betül Aktaş, Yrd. Doç. Dr. Müyesser Erdem ve Öğretim Görevlisi Emine Baş rehberliğinde gerçekleştiriliyor. Yrd. Doç. Dr. Aktaş, öğrencilerin eğitimlerini, Sağlık Müdürlüğü'ne bağlıToplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi ile Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda,Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Gaziantep Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde gerçekleştirdiğini söyledi. Bu eğitimlerle amaçlarını birey, aile ve toplum sağlığını korumaya, geliştirmeye yönelik, farkındalık olarak özetleyen Yrd. Doç. Dr. Aktaş, öğrencilerin sağlıklı beslenme, hijyen, sigara ve madde bağımlılığı, kendi kendine meme muayenesi, aile planlaması konularının yanı sıra diyabet, hipertansiyon, vb. kronik hastalıkların yönetimi gibi önemli sağlık sorunlarının önlenmesi, erken tanılanması, tedavi ve bakımı konularında bilgiler paylaştığını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Aktaş,eğitimlerin hedeflerini şu şeklide sıraladı:

"Bireysel yetenekleri, aile içi ilişkileri geliştirmek, Sağlıkla ilgili sorunlarla baş edebilme kapasitesini arttırmak, Birey, aile ve toplumun, sağlık gereksinimini saptayarak, bunların çözümlenmesine rehberlik etmek, Fiziki, biyolojik ve sosyal çevreyi kontrol ederek, sağlığı bozan etkenlerin ortadan kaldırılmasına çalışmak, Sağlık ekibinin diğer üyeleri ile işbirliği yaparak sağlığın korunması, yükseltilmesi ve sürdürülmesinde destekleyici çabaları sağlamak."

Aktaş, uygulamanın toplumda farklı alanlarda görev yapan Halk Sağlığı hemşirelerinin rol ve sorumluluklarını anlamak, öğrenmek ve önemi ortaya koymak adına gerçekleştirildiğine vurgu yaparak, "Hemşirelik Bölümü öğrencilerimiz birey, aile ve topluma evde, okulda, sağlık biriminde olmak üzere her alan hizmet sunarak mesleki gerekliliklerini ve verdikleri sağlık eğitimleri ile hemşirenin bağımsız fonksiyonlarını bir kez daha ortaya koyarak, önemini kavramışlardır" diye konuştu.

Sanko Üniversitesi Farkındalık Eğitimleri

İhlas Haber Ajansı İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.