1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. ŞANSSIZ(!) İNSAN
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

ŞANSSIZ(!) İNSAN

A+A-

ŞANSSIZ(!) İNSAN

 Kelimelere anlamını aşan yüklemeler yapma,  insanların içine düştüğü en büyük hatalardan biridir. Çünkü düşünceler kelimelerle ve onlara yüklenen anlamlarla şekillenmekte, bu şekilleniş hayatın her alanına etki etmektedir. Bu yanlış etkilenişlerden nasibini alan kelimelerden biride şans mevhumudur. Öyle ki şans, insanların bilgisizliğin ikinci adı olmuş durumdadır.

 

 Fransızcadan gelip dilimize yerleşen şans kelimesi, fırsat anlamına gelmektedir.   İnsanlar bu kelimeyi daha çok nedeni belli olmayan olaylarda kullanmakta ve bir olayın olmasını şansa bağlamaktadırlar. Oysa ki bir olayın nedensiz gerçekleşmesi  İslam’a ve  akla  tezat bir durumdur . Her şey belli ölçülere dayalı olarak neden-sonuç dairesinde ve ilahi bir nizam çerçevesinde gerçekleşir. Chris Levi’nin ediği gibi ‘’ her şeyin bir nedeni vardır. Bir şeyin nedenini bulamıyorsanız, onun da bir nedeni vardır.’’

 

 Hayata dar  bir pencereden bakan insanlar şansa  daha çok inanırlar. Günlük konuşmalarında‘’ Şansım yerdim etti, şans bana güldü’’ gibi ifadeleri bolca  kullanırlar. Başlarına gelen olumsuz olaylara şanssızlık, olumlu olaylara da şans  etiketi vururlar. Bundan rant elde etmek isteyenlerde ‘’ şansınızı deneyin ‘’ diyerek olaya tuz biber olurlar. Oysa ki şans yoktur, fırsatları değerlendirmek, azmetmek ve  nasip vardır. Bu yüzden zayıf insanlar şansa, güçlü insanlar  ise neden-sonuç ilişkisine inanırlar.

 

 Hayat karşısında kendilerini güçlü hissetmeyenler  yada kendine bu gücü veren yaratıcıya dayanmayan insanlar başlarına gelen olayları şansa bağlama eğilimindedirler.  Fakat şu bir gerçektir ki, başarının sırrı şanslı olup olmamakta değil, hayatın temel direklerinden biri olan  çalışmakta ve tevekkülde saklıdır. Şanslı kelimesi, azim ile yapılan bir çalışmanın karşılığı alınmaya başlandığında başkalarının o kişiye  yapıştırdıkları hatalı ve sahte bir etikettir. Bu yüzden  kiminin şanslı kiminin şansız olduğu yönündeki iddialar en dipten geçersiz bir safsatadır. Şansa güvenen ve ümit bağlayan kişiler ,anne sütünün yerine yalancı memeye bel bağlayan bebek gibidirler. Onlar için şans, iç yüzünü bilmedikleri bir avuntudur.

 

 Şansa bel bağlayan insan tesadüflere inanır. Hiç bir çaba göstermeden  istediği sonucun olmasını bekler. Oysaki hayatta elde edilen başarıların hiçbiri şans eseri  kazanılmamıştır. İnsanlara şans gibi gözüken durumların ardında  kişinin başarma içgüdüsü, çabası , duası  ve takdiri ilahi gizlidir. Karşısına çıkan her şeyi ona çıkaran vardır. Robbins’in dediği gibi ‘’ Hazırlıkla fırsatın bir araya gelmesi bizim şans dediğimiz çocuğu doğurur.’’

 

  Bir olay anlatılır. Önemli bir savaş sırasında Japon komutan askerlerinin sayısının düşmanlarınkine oranla çok daha az olmasına rağmen saldırıya geçmeye karar verir. Ordusunun kazanacağına olan güveni tamdır. Ancak, askerleri zafer konusunda oldukça kaygılıdır. Savaş alanına doğru ilerlerken, yol kenarındaki bir tapınakta durup hep birlikte dua ederler. Daha sonra komutan cebinden bozuk para çıkararak “Şimdi yazı-tura atacağız. Eğer tura gelirse, biz kazanacağız, ama eğer yazı gelirse kaybedeceğiz, kaderimiz böylece ortaya çıkacak” der. Bozuk parayı havaya atar ve herkes sabırsızca paranın yere düşmesini bekler. Tura gelmiştir. Askerler çok sevinirler. Şanlı olduklarını düşünüp kendilerine olan güvenlerini toplarlar. Bu coşkuyla düşmana saldırır ve savaşı kazanırlar. Bir süre sonra yüzbaşı komutanının yanına gelerek onun kehanetini takdir edercesine, “Kimse kaderi değiştiremez” der. Bunun üzerine “Haklısın” der komutan, iki tarafı da tura olan parayı göstererek.!

 

 Şans denilen mevhuma bel bağlayıp  azmetmeyen ve  yaratıcıyı göremeyen insan, haritasız bir arazide ters dönmüş bir kaplumbağaya döner. Onu ne  gidebileceği bir yol  ne varacağı bir menzil vardır. Çünkü insanların elde edecekleri her şey, erişecekleri her menzil kader ve kısmet dairesinde meydana gelir. Ne demiş Sultan Mahmut ‘’Vermeyince mabut(Allah), ne yapsın sultan Mahmut ?’’

 

Bu yazı toplam 1500 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.