Şantiye Şefi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Şantiye şefleri, iş sahası olarak da geçen şantiyelerin denetimi, düzenin sağlanması ve inşaat projelerinin devam etmesinden sorumlu kişiler olarak bilinmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

64925
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sahada yer alarak inşaat operasyonlarını yakından denetleyen bu iş kolunda inşaata kattıkları artı birden fazladır. İnşaatın normal seyrinde devam etmesi adına büyük bir öneme sahip olan şantiye şefleri bu anlamda çok kritik bir görevde yer alırlar. İnşaatların hem belirlenen bütçe aralığında hem de doğru kullanılan kalite ve standartlar ile beraber yapılmasını sağlayan en önemli unsur şantiye şefleri olarak bilinmektedir. Birçok kişi de bu anlamda şantiye şefi olmak için gereken belge ve eğitim düzeylerini araştırmaktadır. Şantiye şefi nasıl olunur? Şantiye şefi olmak için izlenmesi gereken adımlar nelerdir? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda yer almaktadır.

Şantiye Şefi Nedir?

Şantiye Şefi Nedir?
Şantiye Şefi Nedir?

Türkiye’de inşaat sektörünün bulunduğu konum son derece önemli bir yer olup ülkenin ana lokomotiflerinden biri haline gelmiştir. Bu neticede birçok işletme inşaat alanında çalışmalarını sıkılaştırarak önemli atılımlar yapmaya devam etmektedir. Bu bağlamda her inşaat projesine bir inşaat şart olduğu gibi şantiye şefi de zorunludur. Şantiye şefleri sahada yer alan ekip arasında en önemli görev ve sorumluluklara sahip olan kişi olarak bilinmektedir

Büyük bir yük altına giren ve inşaatta düzenin sağlanmasından ana sorumlu olarak tutulan şantiye şefleri aynı zamanda bütçe kontrolü de yapmaktadır. Bütçe dahilinde kalite standartlarına uygun bir biçimde inşaatın devam etmesini sağlayan şantiye şefleri birçok kişinin hayalini süslemektedir. Bu nedenle şantiye şefi olmak için hangi detayların gerektiği de sık sık araştırma konusu haline gelmektedir.

Sadece üniversitelerin belirli bölümlerini başarıyla bitirmeyi bilmiş olan kişilere verilen bir görev olan şantiye şefi genel anlamda bir şantiyenin tüm yönetiminden sorumlu iş kolu olarak lanse edilir. Oldukça ağır ve stresli bir iş sürecine adım atan şantiye şefleri üst yetkililere hesap veren ve rapor sunan ilk kişidir. Şantiyelerin sistematik bir biçimde faaliyetlerini sürmesi adına görev başında olan şantiye şefleri eğitim şartlarının yanı sıra çeşitli yeterliliklere sahip olduğu takdirde bu meslekte önemli bir yer tutmaktadır.

Şantiye Şefi Ne İş Yapar?

Ne İş Yapar?
Ne İş Yapar?

Devam eden inşaatta şantiye şefleri sürecin başından sonuna kadar çalışanları yönlendirerek en doğru bildirimleri yapan bireydir. Bu nedenle inşaatların adeta belkemiği konumunda bulunan bu meslek kolunda çok sayıda görev ve sorumluluk da yer almaktadır. Aynı zamanda şantiye şefleri iş ilanlarında genel olarak sadece okunan bölüm değil aynı zamanda kişisel yeterlilikler de aramaktadır. Buna bağlı olarak da bu şartlara uygun olduğunu düşünen bireyler iş başvurularını bu yönde yapmaktadır. Fakat şantiye şeflerinin minimum eğitim düzeylerinden dolayı önemli konu başlıkları bulunmaktadır.

Şantiye şefleri İnşaat bünyesinde Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğine bağlı bir şekilde çalışan kişilerdir. Bu kişiler kanunun getirdiği mevzuatlara, ruhsatlara ve hükümlere göre hareket etmektedir. Aynı şekilde İnşaat içerisinde çalışan işçi ve diğer kişileri ruhsat ve hükümlere uygun bir şekilde talimatlarla yönlendirmek ve yapı denetimi gerçekleştirildiği sırada mutlak şart ile bulunmak, bulunduktan sonra da denetimi uygun şartlar altında devam ettirmek şantiye şeflerinin en önemli görevidir.

Bunun yanı sıra bu meslek olur da farklı görev ve sorumluluklar da yer almaktadır.

 • Şantiye şefleri insan gücü ve diğer çeşitli kaynakların yeterli olduğundan emin bir şekilde İnşaat içerisinde çalışmaya ve yönlendirmeye devam etmelidir.
 • İnşaat henüz başlangıç aşamasında değilken çalışacak olan saha personeli için kısa süreliğine kullanılacak ofisler kurarak işleri hazır bir şekilde yoluna koymak için çalışmalar yaparlar.
 • Şantiye şefleri çalışanların sahip olduğu görev ve yetkileri önceliklere ve önündeki plana göre düzenleyerek karşısındaki kişilere aktarmaktadır.
 • Şantiye şefleri hem günlük hem de düzenli olarak çalışan personelin sorumluluklarını belirleyerek sistemli ve düzenli bir iş düzeni sağlamaktadır.
 • Şantiye şefleri inşaatta büyük bir öneme sahip olan makine ve diğer ekipmanları kullanımını ve aynı zamanda bakımını denetleyerek iş hızını arttırır.
 • Güvenlik önlemlerinin alındığından ve Kalite Standartları anlamında beklentilerinin karşılandığından emin bir şekilde faaliyetlerini sürdürürler.
 • Sahada yapılan tüm harcamaların takibini yaparak ana bakiyede yer alan bütçenin önüne geçmesini engellemek şantiye şeflerinin en önemli görevleri arasında yer almaktadır.
 • Yaşanması olası acil durumlar karşısında belirlenmiş olan standart prosedürlere bağlı olarak hareket etmelidirler.

Şantiye Şefi Nasıl Olunur?

Şantiye şefi olabilmek adına gereken şartların dışında üniversite mezun olmak da gelir. Fakat bunun yanı sıra iş başvurusu yapacak kişiler üniversitelerin her bölümünden mezun olamazlar. Sadece Mühendislik veya Mimarlık mezunu kişiler şantiye şefi olmak için gereken yeterliliklerden en önemlisini karşılayan kişilerdir. Bununla beraber çeşitli deneyimler ile tecrübenin alınmasının yanı sıra sahada işin içinde bulunmak ve akışı bilmek son derece kritiktir. Deneyim kazanmak isteyen şantiye şefi adayları üniversite okuduğu sırada belediyelerin çeşitli projelerine veya yapı firmalarına katılarak pratik yapmış olurlar.

Bunun yanı sıra işverenler şantiye şeflerinden çeşitli kişisel nitelikler de talep etmektedir.

Şantiye Şefi Olmak için Gereken Kişisel Nitelikler

ereken Kişisel Nitelikler
ereken Kişisel Nitelikler
 • Şantiye şefleri İnşaat alanlarında en önemli görevlerden birine sahiptir. Bununla beraber şantiye şefi olmak isteyen kişiler hem kendilerine kattıkları artı değerler hem de iş bulma sürecini kolaylaştıran etkenler ile aşağıdaki özelliklere sahip olabilir.
 • Şantiye şefleri bilgisayar teknolojileri üzerinde kullanılan AutoCAD cebel mühendisliği yakından ilgilendiren programları kullanabilmenin aynı zamanda sorunsuz bir şekilde okuyabilmelidir.
 • Şantiye şefleri düzen ve denetleme ile sürekli olarak karşı karşıya kalacağı için ölçüm aletleri ile arasının iyi olması şarttır.  Sahada çalışan ekiplerin performansı bu sayede artabilir.
 • İkili insan ilişkilerinin güçlü ve etkili olması şantiye şefleri adına son derece önemlidir. Çünkü bu sayede şantiye şefleri birçok kişi daha hızlı bir şekilde bitirebilme şansına sahip olur. Sürecin ilerlemesi daha kısa vakit almaya başlar.
 • Sayısal anlamda kimya ve fizik gibi fen bilimlerinde başarılı olmak gerekir. Çünkü sayısal veriler ve rakamlar şantiye şeflerinin sık sık karşı karşıya kalacağı bir unsurdur.

Kimler Şantiye Şefi Olabilir?

Şantiye Şefi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Üniversitelerde mühendislik ve mimarlık bölümlerini okuyan kişiler olarak bahsedilse de, Resmi Gazete’de yayımlanan kararlar ile şantiye şefi olabilecek kişiler net bir biçimde belirtilmiştir.

 • İnşaat Mühendisleri
 • Mimarlar
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisleri
 • Makine Mühendisleri
 • Yurtdışında eğitim gören ve denkliği bulunan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri
 • Yapı, makine ve elektrik teknik öğretmenleri
 • Makine, elektrik, inşaat ve yapı denetim teknikerleri

Şantiye Şefi Ne Kadar Kazanır?

Şantiye şefleri görev aldıkları kurumun hacmi ve büyüklüğü neticesinde bir maaş almaktadır. Ağırlıklı olarak büyük firmalarda çalışma imkanı elde eden şantiye şefleri, küçük firmalara göre daha fazla maaş alabilmektedir. Bu anlamda şantiye şeflerinin ortalama minimum maaşı 5 bin 500 TL dolaylarında seyretmektedir. Bu miktar, çalışılan kurum, hedefler ve bütçe doğrultusunda 8 bin 500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Dolayısıyla şantiye şefinin maaşı hakkında net bir bilgi vermek zordur. Çalışılan kuruma göre, tüm maaş sistemi şekillenmektedir.

İnşaat Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!